به گزارش افکارنیوز،

عملیات موشکی سپاه و ابعاد روند مبارزه منطقه‌ای با تروریسم موضوع گفت‌وگوی ویژه خبری دوشنبه نهم مهرماه بود که با حضور علاالدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و حسین آجرلو کارشناس مسائل منطقه برگزار شد.

علاالدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با درود به خانواده شهدای حمله تروریستی اهواز گفت: در طول سال‌های گذشته با آغاز بحران تحمیلی به سوریه، آمریکا و صهیونیست‌ها که از حامیان اصلی گروه‌های تروریستی بودند با کمک هم پیمانان منطقه‌ای خود سعی داشتند به محور مقاومت صدمه بزنند. این کشور‌ها حمله به محور مقاومت را از سوریه آغاز کردند و فکر می‌کردند به سرعت می‌توانند ساختار سیاسی این کشور را بر هم بزنند.

وی با بیان این که آمریکایی‌ها تصور می‌کردند پس از هدف قرار دادن سوریه، به عراق و ایران لطمه می‌زنند؛ اظهار کرد: آمریکایی‌ها تلاش داشتند امنیت اسرائیل را بالاتر ببرند که خوشبختانه با تلاش رزمندگان ما خصوصاً سپاه پاسداران تمام نقشه‌های آنان درباره صدمه زدن به محور مقاومت شکست خورد؛ در این زمینه علی رغم اینکه آمریکایی‌ها هزینه‌های بسیار گزافی پرداخت کردند، شکست خوردند.


آمریکایی‌ها تلاش دارند امروز فعالیت‌های مخرب خود را به مرز‌های ایران بکشانند

بروجردی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها تلاش دارند امروز فعالیت‌های مخرب خود را به مرز‌های ایران بکشانند افزود: حرکت‌های این کشور‌ها کاملا مذبوحانه است، وقتی گروه‌های تروریستی بزرگ با آن ساختار پیشرفته و هزینه‌های زیادی که برای غرب داشت در جنگ سوریه شکست خورده‌اند، معلوم بود که این گروه‌های کوچک تروریستی به موفقیتی نمی‌رسند.

حسین آجرلو کارشناس مسائل سیاسی در پاسخ به این سوال که چرا برای حمله به گروه‌های تروریستی منطقه شرق فرات انتخاب شد گفت: در بحران سوریه زمانی که خاک این کشور مورد تجاوز گروه‌های تروریستی قرار گرفت، کشور‌های غربی برای تجزیه سوریه نقشه‌های زیادی کشیدند؛ شرق فرات هم منطقه‌ای است که قرار بود از سوریه جدا شود؛ امروز آمریکایی‌ها در آن مناطق فعال هستند و هر جا که آن‌ها حضور دارند نیرو‌های داعش هم همچنان باقی مانده و فعال هستند؛ در همان منطقه توپخانه فرانسوی‌ها و نیرو‌های نظامی آمریکا حضور ویژه‌ای دارند؛ جبهه دموکراتیک سوریه هم در آنجا حضور دارند که البته به ظاهر با داعش می‌جنگد.

آجرلو با طرح این سوال که چرا در این مناطق هنوز داعش وجود دارد اظهار کرد: به نظر می‌رسد راهبرد آمریکا از بین بردن داعش نیست؛ آمریکایی‌ها گفتند که تا زمانی که داعش در منطقه حضور دارد از منطقه بیرون نخواهند رفت. در حقیقت حضور داعش بهانه‌ای برای آمریکایی‌هاست تا در منطقه حضور داشته باشند.
راهبرد آمریکا از بین بردن داعش نیست

حمزه پاریاب کارشناس مسائل غرب آسیا در ادامه برنامه با بیان اینکه نکات زیادی در خصوص حمله موشکی به گروه‌های تروریستی وجود دارد؛ گفت: یکی از این ویژگی‌ها این بود که موقعیت فرماندهان تروریستی با دقت برای سپاه پاسداران مشخص بوده است. ویژگی دیگر این حمله هم این بود که در این حملات هم از موشک و هم از پهپاد استفاده کردیم؛ به هر حال سرعت پهپاد‌ها با حمله موشکی متفاوت است؛ حمله موشکی باید برق‌آسا باشد. تا زمانی که نیرو‌های تروریستی متوجه حضور پهپاد‌ها بشوند موشک‌ها باید هم به هدف حمله کنند و پس از حمله موشکی، نیرو‌های باقی مانده تروریستی توسط پهپاد‌ها از بین بروند. ویژگی دیگر این حملات هم استفاده از ۲ موشک میان برد و نقطه زن از سوی سپاه بود.