به گزارش افکارنیوز،

خبرگزاری اسپوتنیک در مصاحبه با گاودات باگات، استاد امور امنیت ملی در مرکز مطالعات استراتژیک خاور نزدیک دانشگاه دفاع ملی در واشنگتن دی سی به بحث درباره ارتباط میان تحریم‌های ایران و قیمت نفت پرداخت. این تحلیلگر احتمال انزوای ایران در مواجه با تحریم‌های نفتی آمریکا را بعید اعلام کرد.

باگات در پاسخ به میزان تاثیر تحریم‌های ایران بر شکل گیری قیمت‌های آتی نفت اعلام کرد: بازار نفت بیشتر تحت تاثیر مسائل روانی قرار دارد. دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا قصد اعمال تحریم‌های نفتی علیه ایران را دارد اما مشخص است که ایران مصمم است تا راه‌های برای صادرات نفت خود پیدا کند. درست چند ماه پیش رئیس جمهور ایران اعلام کرد اگر کشورش نتواند نفت خود را صادرات کند دیگر کشورها نیز از طریق خلیج فارس اجازه صادرات نفت را نخواهد داشت. به همین علت بازار نفت در حال واکنش به این موضوع است و حقیقت ظرف هفته های آتی مشخص خواهد شد. با این حال بعید می‌دانم تحریم‌های نفتی آمریکا سبب انزوای ایران شود.

در این مصاحبه اسپوتنیک با اشاره به تهدید ایران برای بستن تنگه هرمز اعلام کرد که بسیاری این سناریو را غیرمحتمل می‌دانند. از سوی دیگر ترکیه، چین و کشورهای اروپایی قصد ادامه خرید نفت ایران را دارند و حتی به دنبال ایجاد سیستم خاصی برای دور زدن تحریم‌های ایران هستند. با این حال، این تحلیلگر اعلام کرد ادامه تهدید ایران به بستن تنگه هرمز را نمی توان غیرمحتمل دانست. صادرات نفت بخش مهمی از صادرات ایران را تشکیل می‌دهد و این کشور هر کاری را برای حفظ آن انجام خواهند داد. ایران از تنگه هرمز به عنوان ابزاری برای اعمال فشار بیشتر بر آمریکا برای ادامه صادرات نفتی خود استفاده خواهد کرد زیرا اروپا، چین، هند و بسیاری از کشورها به عبور نفت از تنگه هرمز وابسته هستند.

اگر ایران به تهدید خود برای بستن تنگه هرمز ادامه دهد دیگر کشورها متوجه اعتبار تهدیدات این کشور خواهند شد و بدین ترتیب فشار بیشتری بر آمریکا برای صادرات نفت ایران اعمال خواهند کرد. این استاد امور امنیت ملی خاطرنشان کرد نه تنها چین، هند، ترکیه، روسیه و برخی کشورهای دیگر بلکه اتحادیه اروپا نیز قصد همراهی با دولت آمریکا برای منزوی کردن ایران را ندارند.  

به باور این تحلیلگر، ایران تاکنون رویکرد درستی را در این خصوص در پیش گرفته است. باگات درباره میزان موثر بودن ایجاد سیستم پرداخت جدید گفت: ایران تاکنون به طور غیرمنطقی به این مسائل واکنش نشان نداده است و از توافق هسته‌ای 2015 خارج نشد. آمریکا از توافق هسته‌ای ایران خارج شد اما ایران به تعهدات خود پایبند ماند و دنیا شاهد این موضوع است.

باگات در پایان درباره تنش‌های موجود میان ایران و آمریکا تاکید کرد ایران در تلاش است به آمریکا نشان دهد قادر به مقابله در برابر این کشور است و بسته شدن کنسولگری آمریکا در عراق نشانه‌ای برای قدرت ایران در واکنش نشان دادن در مقابل آمریکا است. علی‌رغم قدرتمند بودن آمریکا، ایران گزینه‌های در برابر آمریکا در اختیار دارد.

هفته گذشته نیز تحلیلگر سی ان بی سی ابراز نگرانی کرده بود برنامه رئیس جمهور آمریکا برای اعمال تحریم‌های نفتی علیه ایران باعث کاهش چشمگیر عرضه جهانی نفت خواهد شد و نگران‌های زیادی را درباره افزایش قیمت نفت و سه رقمی شدن قیمت آن را در پی دارد.