به گزارش افکارنیوز،

نشریه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال به نقل از کارشناسان نظامی نوشت که آمادگی نظامی ایالات متحده برای یک تقابل احتمالی در خلیج فارس عقب‌تر و ضعیف‌تر از آن چیزی است که در سخنان دونالد ترامپ علیه ایران بیان می‌شود.

به نوشته وال‌استریت‌ژورنال، مقامات نظامی آمریکایی می‌گویند که نیروهای مسلح آمریکا از ماه مارس (اسفند-فروردین) هیچ ناو هواپیمابری در خلیج فارس نداشته‌اند، که طی دو دهه اخیر طولانی‌ترین بازه زمانی بوده است.

جمیز متیس، وزیر دفاع آمریکا نیز اخیرا اعلام کرد که طی یک ماه آتی چهار سامانه پدافندی پاتریوت از اردن، کویت و بحرین خارج می‌شوند، طرحی که به نوشته وال‌استریت‌ژورنال در راستای تقویت قابلیت‌های نظامی آمریکا علیه روسیه و چین و دوری گزیدن از خاورمیانه است.

وضعیت آمادگی نظامیان آمریکایی در شرایطی اینچنین است که رئیس جمهوری آمریکا طی ماه‌ها و هفته‌های اخیر انتقادات و حملات لفظی خود علیه ایران را تشدید کرده و تحریم‌هایی سختی را ضد تهران اعمال کرده است.

اما از دید کارشناسان نظامی و سیاسی، تناقض بین سخنان ترامپ علیه ایران و کاهش آمادگی و قابلیت‌های نظامی آمریکا در خاورمیانه نشان دهنده این است که دولت ایالات متحده، نظام ایران را به عنوان تهدید اصلی جهان نمی‌داند. براساس راهبرد امنیت ملی ایالات متحده در سال 2018، روسیه و چین بزرگترین تهدیدهای برای آمریکا و منافع آن در جهان هستند. با این حال، کارشناسان هشدار داده‌اند که نباید «تهدید ایران» را دستکم شمرد.

وال‌استریت‌ژورنال در بخش دیگری از گزارش خود نوشت که به نظر می‌رسد ترامپ به دنبال تقابل نظامی با ایران نیست، بلکه خواهان وادار کردن آن‌ها به مذاکره است، همانگونه که با کره‌شمالی رفتار شد.