به گزارش افکارنیوز،

«راب مَکِر» سفیر انگلیس در تهران، دیدار سفرای کشورهای اروپایی در ایران و کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس برای بررسی عزم اروپا و ادامه برجام بدون آمریکا را قدمی مهم نامید. 

سفیر انگلیس در تهران طی توییتی ضمن تشکر از سازمان‌دهی این جلسه گفته است مسائل بیشتری برای فکر کردن و قلمروی بیشتری برای همکاری فعال وجود دارد.

نشست مشترک سفرای ۲۸ کشور‌های عضو اتحادیه اروپا و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به‌منظور بررسی عزم و برنامه اتحادیه اروپا برای ادامه راه برجام بدون آمریکا، دیروز (دوشنبه) ۹ مهرماه در محل کمیسیون امنیت ملی برگزار شد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در اردیبهشت گذشته به طور یکجانبه از برجام خارج شد که با مخالفت کشورهای اروپایی مواجه شد. 

هفته گذشته «ترزا می» نخست وزیر انگلیس با «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار و تعهد این کشور به برجام را تکرار کرد. 

 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نیویورک و در حاشیه هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل دیدار و گفت‌‌وگو کردند. موگرینی در این دیدار بر ادامه حمایت اروپا از برجام تاکید کرد و گفت: راه‌حل‌های عملیاتی اروپا برای تامین خواسته‌های ایران در حال تدوین نهایی است و به زودی اجرایی خواهد شد. 

همچنین «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان طی سخنرانی در هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با اعلام حمایت مجدد اتحادیه اروپا از برجام، تاکید کرد این اتحادیه در تلاش برای انتفاع ایران از این توافق است.

 در نیویورک، وزرای خارجه ایران و 1+4 به همراه فدریکا موگرینی به رایزنی درباره اقدامات اروپا برای حفظ برجام پرداختند. موگرینی در این دیدار بر ادامه حمایت اروپا از برجام تاکید کرد و گفت: راه‌حل‌های عملیاتی اروپا برای تامین خواسته‌های ایران در حال تدوین نهایی است و به زودی اجرایی خواهد شد.