به گزارش افکارنیوز،

دولت آمریکا قصد دارد علیه چند تن از کارمندان بانک «استاندارد چارترد» انگلیس به اتهام دور زدن تحریم‌های ایران اعلام جرم کند.

وب‌سایت «فایننشال ‌تایمز» به نقل از دو منبع آگاه نوشت دادستانی آمریکا اخیرا به بانک «استاندارد چارترد» اطلاع داده است که تصمیم دارد علیه دو تن از کارمندان سابق این بانک به اتهام روابط تجاری با شرکت‌های ایرانی و نقض تحریم‌های آمریکا اعلام جُرم کند.

به نوشته «فایننشال تایمز» هنوز مشخص نیست که دادستانی آمریکا تصمیم خود را اجرایی کند. اما اگر دست به چنین اقدامی بزند، یکی از بی‌سابقه‌ترین اقداماتی است که کارمندان یک بانک به علت نقض تحریم‌های آمریکا محاکمه شوند.

هفته گذشته نیز وب‌سایت «بلومبرگ» از احتمال جریمه ۱/۵ میلیارد دلاری این بانک بزرگ انگلیسی به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران  پس از سال ۲۰۰۷خبر داد. استاندارد چارترد که یکی از بزرگترین بانک‌های انگلیس به شمار می‌رود، پیش از این، ۶۶۷ میلیون دلار جریمه بابت نقض تحریم‌های ایران در بازه زمانی قبل از سال ۲۰۰۷ پرداخته است. پس از انتشار اخبار اولیه درباره احتمال جریمه ۱/۵ میلیارد دلاری این بانک از سوی آمریکا، سهام آن در بازار بورس، ۳/۳ درصد سقوط کرد.

آمریکا ۱۸ اردیبهشت سال جاری به صورت یکجانبه و بدون دلیل خاصی از برجام که مورد تأیید جامعه جهانی و شورای امنیت سازمان ملل بود خارج شد و اعلام کرد با خروج از برجام تمام تحریم‌ها علیه ایران طی ماه‌های آینده بازگردانده می‌شوند. واشنگتن همچنین تهدید کرد هر کشوری که تحریم‌ها علیه ایران را نقض کند، با پیامدهای آن روبرو خواهد شد.