به گزارش فارس به نقل از ریانووستی، "اندری ساوینیچ"، سخنگوی وزرات امور خارجه بلاروس، از غرب خواست دست از فشار بر ایران بردارد. وی گفت: افزایش حضور نظامی کشورهای جهان در اطراف ایران باعث ایجاد بیثباتی، تردید و آیندهای نامعلوم برای منطقه خواهد شد.

ساوینیچ با اشاره به تحولات اخیر منطقه اظهار کرد: تشدید بیش از حد حضور نظامی آمریکا و کشورهای غربی اروپا در تنگه هرمز، وضعیت برنامه هسته‌ای ایران را ناپایدار می‌کند.

اتحادیه اروپا روز ۲۳ ژانویه به تحریم واردات نفت ایران رای داد. این حرکت پس از آن اتفاق افتاد که ایران خبر آغاز یک برنامه غنی‌سازی را در تاسیساتی در اطراف شهر مقدس قم اعلام کرد.

تحریم اتحادیه اروپا در ماه جولای اجرایی می‌شود اما ایران اعلام کرده قبل از این تاریخ، جلوی ارسال محموله‌های نفت خام خود به مقصد اروپا را خواهد گرفت. ایران همچنین غرب را تهدید به بستن تنگه هرمز یعنی مسیر اصلی صادرات نفت خاورمیانه کرده است.

صندوق بین‌المللی پول نیز هشدار داده است که تحریم‌ها علیه ایران قیمت نفت را به میزان ۲۰ تا ۳۰ درصد و تا مبلغ ۱۴۰ دلار برای هر بشکه افزایش خواهد داد مگر آنکه منابع جایگزین از طریق کشورهای در حال توسعه تامین شود.

خود بلاروس نیز هم پس از سرکوب مخالفان دولت در اعتراض به انتخابات دسامبر ۲۰۱۰، با چندین تحریم تحمیلی از جانب آمریکا و اروپا مواجه شده است که آلکساندر لوکاشنکو، رییس جمهور این کشور، و دیگر مقامات و شرکتهای این کشور را ، هدف قرار دادهاند.