به گزارش افکارنیوز،

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی "فرانس ۲۴" در مورد اینکه آیا دستور حمله به همایش مجاهدین خلق (گروهک تروریستی منافقین) ممکن است از سوی مقامات ارشد ایران صادر شده باشد، اظهار بی‌اطلاعی کرد.

وی در عینِ متهم کردن ایران به دخالت در این قضیه به مجری فرانس ۲۴ گفت: «همانطورکه می‌دانید ایران گاهی اوقات به جناح‌های مختلفی تقسیم می‌شود و بنابراین من امروز نمی‌توانم به شما بگویم این دستور از بالا صادر شده است یا از این نهاد [امنیتی] یا آن بخش.»

امانوئل مکرون در ادامه مصاحبه تاکید کرد که در حال حاضر اطلاعات بیشتری در این زمینه ندارد.

این در حالیست که وزیر خارجه فرانسه روز دوم اکتبر (دهم مهر) طی بیانیه‌ای وزارت اطلاعات ایران را در پس این حمله ادعایی معرفی کرد و مشخصا از سعید هاشمی مقدم، معاون وزارت اطلاعات ایران، به عنوان آمر این حمله نام برد.

وزارت خارجه فرانسه همچنین با این ادعا که از نظر این وزارتخانه تردیدی درباره نقش وزارت اطلاعات ایران در این حمله وجود ندارد، دستور توقیف دارایی‌های ادعایی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران و دو تبعه ایرانی (اسدالله اسدی و سعید هاشمی مقدم) را صادر کرد.

یازدهم تیرماه سال جاری بود که پلیس بلژیک اعلام کرد دو شهروند بلژیکی ایرانی‌تبار که ادعا شده قصد سفر به فرانسه برای حمله به همایش منافقین در پاریس را داشته‌اند، دستگیر کرده و در خودروی آنها یک بمب دست‌ساز حاوی ۵۰۰ گرم ماده منفجره TATP کشف کرده است!

مقامات بلژیکی بدون اشاره بیشتر به جزئیات این عملیات، هویت این دو را یک مرد ۳۸ ساله به نام «امیر س.» و یک زن ۳۳ ساله به نام «نسیمه ن.» و اتهام آنها را "تلاش برای انجام حمله تروریستی" اعلام کرده‌اند.

طبق گفته دستگاه‌های اطلاعاتی بلژیک، به صورت همزمان دو نفر دیگر نیز در فرانسه و آلمان در ارتباط با این حمله ادعایی دستگیر شدند و سپس ادعا شد فردی که در آلمان دستگیر شده یک دیپلمات ایرانی ۴۶ ساله به نام «اسدالله اسدی» است که در سفارت ایران در اتریش مشغول به کار است.

این فضاسازی رسانه‌ای درست در آستانه سفر حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان، به اروپا مطرح شد و محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران بلافاصله در یک پیام توییتری وی در این پیام با اشاره به همزمانی این اتفاق با سفر روحانی به اروپا نوشت: «چقدر هماهنگ، درست وقتی که ما سفر در سطح رئیس‌جمهور را به اروپا آغاز کردیم، عملیات ادعایی علیه ایران مطرح شده و "توطئه‌گران" آن بازداشت می‌شوند. ایران به صراحت خشونت و تروریسم را در هر نقطه محکوم می‌کند و آماده همکاری با تمامی طرف‌ها برای پرده‌برداشتن از توطئه‌های شیطانی و عملیات پرچم عوضی (اشاره به منافقین) است.»

پس از گذشت حدود یک هفته از این ماجرا، رژیم صهیونیستی مدعی شد که دستگاه‌های اطلاعاتی آن توطئه ادعایی مذکور را کشف و از طریق خبر دادن به مقامات اطلاعاتی اروپا، آن را خنثی کرده‌اند تا مشخص شود این اقدام پروژه مشترک اسرائیل و گروهک تروریستی منافقین برای پرونده‌سازی علیه ایران بوده است.