به گزارش افکارنیوز،
عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی گفت: ماموریت و رسالت نظام اسلامی، ایجاد تمدن نوین اسلامی است.
محمدمهدی ناظمی اردکانی اظهار کرد: امسال چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است و ظرف چهل سال گذشته علیرغم همه محدودیت هایی که وجود داشته، هم از لحاظ تهدید خارجی و هم تهدیدات درونی که بر سر راه پیشرفت کشور و شکوفایی انقلاب اسلامی بوده، دستاوردهای گران سنگی را در 
عرصه های مختلف اعم از سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و علمی داشته ایم و این دستاوردها بیانگر آن است که ایران ظرفیت تبدیل شدن به یک قدرت منطقه ای و جهانی را داراست.
وی ادامه داد: اگر به برخی اظهارنظرهایی که در رسانه های معتبر جهان صورت می گیرد، توجه کنیم، متوجه خواهیم شد ایران از نظر سیاسی در منطقه و جهان حرف های زیادی برای گفتن دارد، در زمینه تسلیحات نظامی به یک قدرت منطقه ای تبدیل شده و از نظر دستیابی به انرژی هسته ای که به لحاظ دانش فنی بسیار پیچیده است، موفق عمل کرده است. 
وی ادامه داد: کسب مقام در حوزه علمی با انتشار مقاله در مجلات معتبر دنیا و کشف سلول های بنیادین نشان می دهد ظرفیت کشور به لحاظ مادی و معنوی، بسیار بالاست و در صورتی که مدیریت صحیحی صورت بگیرد و از این ظرفیت ها 
به طور کامل استفاده شود، ایران می تواند به قدرتی بزرگ تبدیل شود.
ناظمی اردکانی یادآور شد: همان طور که می دانید، روح حاکم بر این سند با اتخاذ و بهره گیری از نظرات کارشناسی بسیار قوی مبتنی بر این است که جمهوری اسلامی ظرف 50 سال آینده با ترسیم دورنما و نگاهی که نسبت به دستاوردهای چهل ساله بوده، می تواند در عرصه جهانی یک ظهور قدرتمند داشته باشد. 
عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی با اشاره به فرازهای مهم سند الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت بیان کرد: در سند مقدمه کوتاهی وجود دارد که در این مقدمه موضوع تحقق آرمان های ملت ایران و همچنین فلسفه وجودی و رسالتی که جمهوری اسلامی در بردارد ترسیم شده و این امر با اجرای تدابیری که ریشه در مبانی متقن دارد، می تواند تحقق پیدا کند. 
ناظمی اردکانی تاکید کرد: مبانی که در این سند مورد اشاره قرار گرفته شامل مبانی خداشناسی است و چهار فراز در این ارتباط تبیین شده، درباره مبانی انسان شناختی هم به این موضوع پرداخته شده که انسان می تواند تا درجه خلیفه الهی تعالی پیدا کند و هفت فراز برای این مبانی تبیین و در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: مبانی جهان شناختی نیز در این سند وجود دارد، اینکه ساخت یافتگی جامعه با نگاه آرمانی چگونه است و سنت های الهی با چه راهکارهایی می تواند محقق شود که هشت فراز در این خصوص تبیین شده و در بخش مبانی ارزش شناختی هم این مسئله مورد تاکید قرار گرفته که ارزش ها و ساحت ارتباطی انسان با خدا و خود فرد، برای تعالی انسان تعیین کننده است. اینکه در خلقت می تواند این ارزش ها جاری و ساری باشد و در نهاد انسان بنشیند و به صورت یک جوهره دربیاید.
عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی آخرین مبانی را مربوط به دین شناختی دانست و عنوان کرد: در این حوزه چهار فراز توزیع و تشریح شده و اینکه اسلام با نظام هستی و سرشت انسان یک هماهنگی و انسجام ناگسیخته ای دارد، در این خصوص تعابیر بسیار غنی و قوی وجود دارد. 
وی بیان کرد: در سند الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت، آرمان ها هم مطرح شده، آرمان ها خلاصه می شود در تحقق حیات طیبیه که مختصات حیات طیبیه در این آرمان ها به خوبی ترسیم شده، بعد از پرداختن به آرمان ها، رسالت و فلسفه وجودی نظام جمهوری اسلامی را مطرح و اشاره می کند به اینکه رسالت این نظام، ایجاد تمدن نوین اسلامی است.
به گفته وی بعد از این مسائل چشم انداز و یا افق بلندمدت 50 ساله ترسیم و بر این مسئله تاکید می شود، که جمهوری اسلامی ایران در زمینه تولید اندیشه و فناوری در بین 5 کشور پیشرفته جهان و از لحاظ اقتصادی در رده 10 کشور‌ بزرگ دنیا قرار بگیرد. 
عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی تصریج کرد: ایران در حال حاضر از بعد اقتصادی، بین کشورها رتبه 18را داراست، پیش بینی بر این است که در افق 1444 جزء 10 کشور پیشرفته جهان باشد، اینکه از نظر سطح کلی پیشرفت و عدالت در شمار  4 کشور برتر آسیا و 7 کشور برتر دنیا شناخته شود.
وی  ادامه داد :در این زمینه مختصات ترسیم شده. برای تحقق این آرمان ها، 56 راهبرد و تدبیر تدوین شده و این راهبردها می تواند ما را به آرمان های پیش بینی شده برساند. 
ناظمی اردکانی با اشاره به بخشی از این راهبردها و یا تدابیر اظهار کرد: باید بتوان آموزه‌های دینی را تعمیق بخشید، در خصوص آموزه های علمی و مهارتی، چگونگی ارتقا باید مدنظر قرار بگیرد و اینکه چگونه زمینه تسهیل فعالیت کارآفرینان فراهم شود. دیگر اینکه بودجه دولت از درآمدهای حاصل از فروش نفت و منابع طبیعی استقلال پیدا کند یعنی این بودجه منهای درآمدهای نفتی بوده و خام فروشی وجود نداشته باشد. 
وی افزود: در خصوص توازن منطقه ای و جمعیتی نیز باید تدبیر صورت بگیرد و ایران به یک قطب راهبردی، فرهنگی، علمی، فناوری و اقتصادی تبدیل شود. اعتلای منزلت و حقوق زنان، حفظ و تقویت مردم سالاری دینی، تقویت فضای آزاداندیشی، گسترش و تقویت تشکل های مردم نهاد، التزام عملی مسئولان و مدیران، به حداقل رسیدن ساختار دولت با فناوری های پیشرفته و تشکیل یک درصدی جمعیت از افراد حقوق بگیر دولت از جمله این تدابیر و راهبردهاست.