به گزارش افکارنیوز،

وزیر امور خارجه کشورمان می‌گوید ایران آماده گفتگوی بدون پیش‌شرط با آمریکا است، اما تا زمانی که واشنگتن نتواند به ایران احترام بگذارد، چنین مذاکراتی در هاله‌ای از ابهام خواهد ماند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با کیودو گفت: «ما پیش‌شرطی نداریم، اما می‌توانیم بگوییم که آنچه ضروری است احترام متقابل است، نه اطمینان متقابل.»

وی افزود: «معمولا افرادی که وارد مذاکرات می‌شوند لزوما به یکدیگر اعتماد و اطمینان ندارند، اما این [مسئله] نیازمند احترام متقابل است.»

ظریف در ادامه گفت که دولت رئیس جمهوری آمریکا دونالد ترامپ، با پایبندی به توافق هسته‌ای سال 2015 ایران - همانی که «به صورت غیرقانونی» در اوایل سال جاری از آن خارج شد - و با متوقف کردن تحریم‌های یکجانبه‌ای که از آن موقع اعمال کرده است -- دو مسئله‌ای که واشنگتن از نظر قانونی باید آن‌ها را انجام دهد -- می‌تواند مسیر گفتگو را هموار کند. ظریف گفت: «ایالات متحده به تعهدات قانونی خود، به تعهدات خود براساس معاهده پایبند نبوده است ... متأسفانه، مسیری که ایالات متحده [در پیش گرفته و] عمل کرده است ... شرایطی را به وجود آورده که می‌تواند به‌طور بنیادی کارایی مذاکرات را تضعیف کند.»

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه در خصوص آینکه آیا گزینه خروج ایران از برجام همچنان مطرح است، گفت تهران باید تعیین کند که آیا مزایای اقتصادی و سیاسی باقی‌ماندن در برجام از هزینه‌های آن بیشتر است یا خیر. ظریف گفت: «ما این تصمیم را براساس ارزیابی‌مان از امنیت و منافع ملی انجام می‌دهیم ... ما هیچ ضرب‌الاجلی نداریم.»

ظریف با اشاره تلاش‌های انگلیس، فرانسه و آلمان برای حفظ توافق هسته‌ای برجام از طریق سازوکاری به منظور حفاظت از اقتصاد ایران و اطمینان از صادرات نفت و تراکنش‌های بانکی، گفت که تا پیش از 5 نوامبر باید «اقداماتی جدی» اتخاذ شود.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود که کشورهای اروپایی امضا‌کننده توافق تعهداتی را ابراز کرده و پیشنهادهایی را ارائه کرده‌اند، اما نیاز است روی برخی جزئیات فنی همچنان کار کرد، و متأسفانه شاهد «دخالت‌های غیرقانونی گسترده ایالات متحده» در این فرآیند هستیم.

وی گفت: «تاکنون ما نفت‌مان را می‌فروشیم و می‌توانیم اقتصاد خود را حفظ کنیم.»‌

ظریف در انتها ابراز اطمینان کرد که ایران قادر است بر تحریم‌های اعمال شده از سوی ایالات متحده و هم‌پیمانان آن فائق آید، خصوصا که «بسیاری از کشورهای آمادگی خود را برای تجارت با ایران نشان داده‌اند».» به گفته ظریف، به غیر از سه کشور اروپایی، کشورهای دیگری به توافق هسته‌ای اهمیت زیادی می‌دهند. از جمله روسیه، چین و ژاپن «آماده اجرای [تعهدات] خود‌شان هستند.»‌