به گزارش افکارنیوز،

"مهدی سنائی" سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در مصاحبه اختصاصی با روزنامه «ایزوستیا» تأکید کرد که ایران این حق را برای خود قائل است تا از توافقنامه هسته‌ای خارج شود، اگر اجرای آن به نفع منافع جمهوری اسلامی نباشد.

سنائی درباره شرط ایران برای ادامه پایبندی به توافقات در چارچوب توافق هسته‌ای بعد از خروج آمریکا از آن گفت: «قبل از هر چیز می خواهم یادآور شوم که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دو ویژگی دارد، اولین ویژگی آن است که این توافقنامه دوجانبه نیست، بلکه یک توافقنامه بین المللی است که توسط قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیز مورد تایید قرار گرفته. نکته دوم آن است که ایران و دیگر شرکت‌کنندگان در برجام تعهدات مشخصی را برعهده گرفتند که باید آنها را انجام دهند. اتفاقی که افتاده این است که یکی از شرکت‌کنندگان در این توافقنامه به طور غیرقانونی از آن خارج شده است. ایران به توجه به تمایل خویش تاکنون صبر زیادی نشان داده و همچنان به تعهدات خویش پایبند بوده است. ولی ما خواستار آن هستیم که منافع اقتصادی ایران در چارچوب این توافقنامه تامین شود. ولی اگر ایران به خاطر خروج یکی از طرفین، از این منافع محروم شود، ما مسلما این حق را برای خود قائل هستیم تا از این توافقنامه خارج شویم.»

وی یادآور شد: « در حال حاضر جامعه بین المللی اقدام آمریکا در خروج یک‌جانبه از توافق هسته‌ای را محکوم می‌کند. برای همه مشخص است که مسئولیت این تصمیم گیری بر عهده یک شخص نبوده، بلکه بر عهده دولت آمریکاست. یک شخص نمی‌تواند حتی در سمت ریاست جمهوری توافقات صورت گرفته از زمان رئیس جمهوری سابق را لغو کند. سایر شرکت کنندگان در برجام در حاشیه سازمان ملل نشست‌ها و رایزنی هایی را درباره ادامه اقدامات برای اجرای برجام انجام داده اند که این مسائل نشان می‌دهد که آن کسی که پس از خروج یک‌جانبه از توافق هسته ای در انزوا قرار گرفته، آمریکا است و نه ایران.»

نقش روسیه در ادامه روند تحقق برجام بسیار مثبت و قابل قدردانی است

مهدی سنائی تاکید کرد: «ایران عضو مسئولیت پذیری از جامعه جهانی است و گزارشات آژانس بین المللی انرژی اتمی که تاکنون بیش از 12مورد بوده، ثابت کرده که جمهوری اسلامی به تمامی تعهدات خویش عمل کرده است. اتحادیه اروپا نیز تلاش زیادی را نشان می‌دهد تا طرح مالی-اقتصادی برای ادامه همکاری‌های تجاری با ایران تهیه کند. این مکانیسم قرار است در ماه نوامبر سال 2018(آذر ماه) اجرا گردد. بدون تردید، روسیه و چین نقش مهمی را در روند تحقق برجام ایفا می کنند. من در اینجا می‌خواهم از نقش بسیار مثبت روسیه در این راستا قدردانی کنیم. مسکو هموارهبا قاطعیت خواستار ادامه تحقق برجام بوده است.»

سفیر ایران درباره اعمال تحریم‌های جدید آمریکا که از اوایل ماه نوامبر قرار است اجرا شود، نیز گفت: «تحریم‌هایی که واشنگتن می‌خواهد اعمال کند از قبل هم وجود داشته و مسئله تازه‌ای در ماه نوامبر رخ نخواهد داد. مسلماً برخی شرکت های اروپایی که دارای منافع بیشتری در ایالات متحده هستند، از ایران خارج شده اند. برای مثال شرکت توتال فرانسه. ولی بسیاری از شرکت‌ها همچنان در بازار ایران فعالیت داشته و قصد دارند به همکاری خود ادامه دهند.»

سیاست تحریمی واشنگتن کشورهای جهان را به فکر عدم وابستگی به آمریکا و دلار انداخته است

وی افزود: «به عقیده من روشی که آمریکا در پیش گرفته منجر به آن خواهد شد که شرکت‌های تجاری در دورنمای درازمدت به فکر کاهش وابستگی خود به اقتصاد آمریکا و دلار این کشور باشند. در شرایط تحریم‌ها نقش شرکت‌های بزرگ کاهش یافته و این تجار کوچک و متوسط هستند که نقش بیشتری خواهند یافت. البته تحریم‌ها یک سیاست غیرقابل قبول است که تأثیر منفی از جمله به روی مردم عادی خواهد گذاشت. ولی حقیقت این است که این روش آمریکایی همه کشورهای جهان و حتی دوستان واشنگتن را به این فکر واداشته که لازم است تا وابستگی اقتصاد ملی خود به آمریکا را کاهش دهند.»

این دیپلمات بلندپایه یادآور شد: «تحریم‌ها نتوانسته اقتصاد ایران را از بین ببرند، آنها نمی‌توانند عزم راسخ ملت ایران و رهبران ایران را از بین ببرند. البته محدودیت‌ها مسلما تاثیرات منفی را نیز به همراه دارند، ولی ایران پیش از این چنین راهی را پیموده است. من در اینجا می خواهم به دو ویژگی سیاست جمهوری اسلامی اشاره کنم. ایران همواره روی منابع داخلی و امکانات داخلی خود تکیه می‌کند. ما این مسئله را "اقتصاد مقاومتی" می نامیم. در چنین شرایطی، وابستگی به صادرات انرژی کاهش می یابد. طی سال‌های گذشته بخش نفتی اقتصاد ایران بیش از50درصد بودجه دولت را تامین کرده است. نکته دوم اینکه، ما در حال توسعه روابط با کشورهای همسایه خود هستیم. اینها کشورهایی هستند که از لحاظ فرهنگی و تاریخی به ما نزدیک هستند و تأثیرگذاری بر روابط ما با آنها از خارج بسیار سخت است. توسعه روابط ما با همسایگان خود، یکی از اصول سیاست خارجی ایران است و در نهایت باید بگویم که اقداماتی که دولت آمریکا در نظر گرفته منجر به کاهش صادرات نفت ایران شده است، ولی از سوی دیگر قیمت آن را افزایش داده است و این مسئله در بازار جهانی نفت مشخص است.»

سفیر ایران همچنین یادآور شد که مواضع تهران و مسکو درباره مسائل کلیدی در عرصه سیاست جهانی بر یکدیگر منطبق است و مقامات تهران علاقه مندند تا رژیم روادیدی بین روسیه و ایران لغو شود. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که مسائل مربوط به تحویل هواپیماهای سوپرجت از روسیه، بزودی حل و فصل شوند.