به گزارش افکارنیوز،

'علی عبدالکریم الموسوی' مدیرعامل شرکت گاز عراق (تابع وزارت نفت عراق) در گفتگو با روزنامه 'الرای' کویت که روز دوشنبه در رسانه های عراق بازتاب یافت گفت که عراق دارای طولانی ترین مرز مشترک و مبادلات تجاری بزرگ با ایران است و در نتیجه تحریم های آمریکا علیه ایران تاثیر مستقیم بر این کشور دارد.
وی افزود: عراق همچنین در تامین گاز مورد نیاز نیروگاه های برق خود از ایران نیازمند وجود روابط بانکی و گشایش اعتبارات و نقل و انتقالات مالی با جمهوری اسلامی ایران است.
الموسوی گفت: به دلیل اینکه بسیاری از نیروگاه های برق دولتی و طرح های سرمایه گذاری عراق با گاز ایران کار می کنند، احتمال درخواست مستثنا شدن عراق از تحریم های آمریکا به ویژه در ارتباط با ایران وجود دارد. 
وی گفت: ما باید بتوانیم دلار را به شکل رسمی به ایران انتقال دهیم و اگر آمریکا تحریم ها را اعمال کند باعث به وجود آمدن مشکلات برای ما خواهد شد.
وی گفت: از یک سو عراق متحد آمریکا است و از سوی دیگر حریم های خصوصی دارد که باید محترم شمرده شود و به نفع واشنگتن نیست که در عراق مشکل به وجود بیاید و جایگزینی برای انرژی وجود نداشته باشد. 
گفتنی است که عراق در حاضر 1200 مگاوات برق از طریق سه خط جداگانه از ایران وارد می کند. 
همچنین گاز مورد نیاز برای خوراک سه نیروگاه تولید برق عراق نیز از ایران تامین می شود. 
آخرین قرارداد امضا شده میان دو کشور برای خرید برق در تاریخ 11 فوریه 2017 امضا شده است که بر اساس آن ایران 1200 مگاوات برق از طریق سه خط انتقالی در بصره، دیاله و عماره به عراق صادر می کند. 
ارزش برق صادراتی ایران به عراق طی سه سال گذشته بیش از دو میلیارد دلار اعلام شده است که تاکنون بالغ بر 1.4 میلیارد دلار آن پرداخت شده و مابقی در جریان پرداخت قرار دارد.