به گزارش افکارنیوز،

 سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ظهر امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: موضوع اربعین فراجناحی و فراحزبی است و مساله‌ای دینی و ملی برای جمهوری اسلامی ایران بوده و هست.

وی افزود: در سال‌های اخیر تعداد نفراتی که از ایران برای حضور در مراسم اربعین حسینی به عراق می‌روند از  ۴۰ الی ۵۰ هزار نفر به حدود دو میلیون نفر رسیده است. این تعداد در بازه زمانی ۲۰ روزه از کشور خارج و سپس وارد کشور می‌شوند که این اتفاق طبیعتا نیازمند تدارکات و خدماتی است.

صالحی ادامه داد: در سال‌های قبل در حوزه ویزای عراق با مشکلاتی مواجه بودیم؛ صورتی که تعداد قابل توجهی از زوار بدون ویزا از کشور خارج می‌شدند. امسال مشاهده کردیم که در حوزه ویزا در یک بازه زمانی حداقلی روال مربوطه طی شد و عمدتا زوار از سامانه سماح ویزای خود را اخذ کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در سال‌های اخیر بروز مشکلاتی در گیت‌های خروجی مرزها باعث کند شدن روند خروج شده بود، تصریح کرد: در بازدیدی که هفته‌ گذشته از منطقه مرزی مهران داشتم، در پرس و جو از زائران مختلف درباره زمان خروج از گیت متوجه شدم که این زمان به ۳۰ ثانیه الی یک دقیقه کاهش یافته است. در حوزه سایر خدمات مورد نیاز زائران نیز مشکلاتی در سال‌های قبل وجود داشت که امسال این مشکلات به حداقل رسیده بود و شرایط قابل مقایسه با سال‌های قبل نبود.

وی گفت: باید توجه داشته باشیم که دو میلیون نفر طی ۲۰ روز از کشور خارج  و وارد کشور می‌شوند و طبیعی است که پاره‌ای از مشکلات وجود داشته باشد که در این زمینه در جلسه امروز هیات دولت رئیس جمهور تاکید کرد که تلاش شود تا این مشکلات به حداقل برسد.

صالحی به اشاره به درپیش بودن ۱۳ آبان، عنوان کرد: ۱۳ آبان به نوعی در حافظه ملی مردم ما جا پیدا کرده است و ۱۳ آبان امسال برگ دیگری در ارتباط با تاریخ گذشته کشور است و امیدواریم که غرور و افتخار ملی ما را بیشتر از گذشته پر بار کند.