به گزارش افکارنیوز،

خالد بن محمد العطیه» امروز چهارشنبه در همایشی که در دوحه با محوریت بازگشت جنگجویان از مناطق جنگی در حال برگزاری است، گفت که هر گونه تهدید یا تجاوز از جانب عربستان و امارات علیه قطر بعید است اما با این حال قطر برای هر گونه تهدید یا تهاجم احتمالی آماده است.

العطیه درباره احتمال حل شدن بحران به وجود آمده بین قطر و چهار کشور عربی نیز گفت: «نمی‌توان پیش‌بینی کرد که چه اتفاقی می‌افتد اما محافل تصمیم‌گیری ما در آینده درباره آنچه به نفع ثبات در منطقه باشد، تصمیم خواهند گرفت».

روزنامه القدس‌العربی در وب سایت خود نوشت که وزیر دفاع قطر درباره چالش‌های امنیتی پیشروی این کشور نیز تصریح کرد که کشورش برای تقویت توان دفاعی تلاش می‌کند.

آمریکا عاقل‌تر از آن است که وارد جنگ با ایران شود

وی هر گونه اعمال فشار آمریکا بر قطر در خصوص رابطه این کشور با ایران را رد کرد و اظهار داشت: «آمریکا هیچ تهدید یا ارعابی علیه قطر اعمال نکرده و هیچ پیش‌شرطی برای ما قرار نداده است و آنها به تصمیمات حاکمیتی ما احترام می‌گذارند».

وزیر دفاع قطر روابط کشورش با آمریکا را استراتژیک و مبتنی بر احترام متقابل برشمرد و گفت: «ممکن است روابط بین آمریکا و ایران نیز برقرار شود اما من نمی‌دانم که این اتفاق کی خواهد افتاد».

وی اشاره کرد که «واشنگتن عاقل‌تر از آن است که وارد جنگ علیه ایران شود زیرا ورود به جنگ اصلا به نفع آمریکا نیست و آمریکا کشوری است که می‌داند چگونه منافع استراتژیک خود را حفظ کند».

اراده واقعی وجود داشته باشد بحران یمن حل می‌شود

العطیه در خصوص حل بحران یمن نیز تأکید کرد که «حل این بحران بستگی به وجود اراده دارد و ما از یمنی‌ها می‌خواهیم که در میز مذاکرات حاضر شده و به بیان دیدگاه خود برای دستیابی به یک راه‌حل بپردازند».

وی درباره میانجی‌گری قطر برای حل اختلافات بین ترکیه و یونان نیز تصریح کرد که دو کشور نیت حسنه دارند و قطر نیز هرگز از هیچ تلاشی برای نزدیک کردن دیدگا‌ه‌های دو طرف دریغ نخواهد کرد و در صورتیکه امکان این امر وجود داشته باشد هرگز تردید نخواهیم کرد.