به گزارش افکارنیوز،

 "الکساندر نوواک" وزیر انرژی روسیه در مصاحبه با روزنامه «فایننشال تایمز» لندن اعلام کرد، مسکو قصد دارد به مقامات تهران در یافتن راه مناسب برای تحقق صادرات نفت این کشور به رغم تحریم‌های آمریکا که این هفته به اجرا گذاشته می‌شوند کمک کند.

وی گفت: «ما خود در شرایط تحریم به سر می‌بریم. درباره مواضع رسمی مسکو باید بگویم که ما تحریم‌هایی که به صورت یکجانبه و خارج از چارچوب قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل باشند را به رسمیت نمی‌شناسیم. ما این روش را غیرقانونی می دانیم.»

وزیر انرژی روسیه افزود: «ما معتقدیم باید سازوکاری پیدا شود که اجازه دهد همکاری‌های ما با شرکایمان در ایران به روند توسعه خود ادامه دهد. این برنامه منابع تضمین شده‌ای برای پرداخت‌های مالی ایران خواهد بود و اجازه می‌دهد تا حجم مبادلات بازرگانی خود را افزایش دهد. ما دارای روابط تجاری تاریخی با ایران هستیم. ایران نیازمند خدمات و فناوری‌های ما برای توسعه برخی بخش‌های اقتصادی است.»

نوواک یادآور شد، در حال حاضر بین روسیه و ایران مکانیزم «نفت در برابر کالا» در حال اجرا است که برای افزایش میزان مبادلات بازرگانی بین دو کشور به وجود آمده است و این مکانیزم به تهران اجازه می‌دهد تا بخشی از درآمدهای نفتی خود را صرف خرید کالاها و فناوری‌های مورد نیاز خود از روسیه کنند.