به گزارش افکارنیوز،

 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (شنبه) 12 آبان ماه در هجدهمین نشست وزرای خارجه گروه D8 در آنتالیا طی اظهاراتی ضمن قدردانی از دولت ترکیه برای میزبانی این نشست، عنوان کرد: گروه D8 در طول مدت زمان دو دهه به تدریج به بستری ارزشمند برای ارتقای همکاری‌های اقتصادی موثر بین اعضای آن تبدیل شد.

وی افزود: از ابتدا این سازمان از ظرفیت لازم برای تقویت جایگاه کشورهای عضو در اقتصاد جهانی، تنوع بخشی به اقتصاد اعضا، ایجاد فرصت‌های جدید در عرصه روابط تجاری، ارتقای مشارکت‌ها در فرایند تصمیم گیری در سطح بین‌المللی و بهبود استاندارد زندگی شهروندان کشورهای عضو برخوردار بوده است.

ظریف خاطرنشان کرد: قرابت‌های بسیار زیاد فرهنگی در کنار تاریخ مشترک نیز به تلاش‌های ما در ایجاد انگیزه‌ای مشترک برای توسعه اقتصادی و اجتماعی مردمان کشورهای خود کمک کرده است. بر اساس ظرفیت‌های این سازمان و همچنین اشتراکات خویش، گروه D8 به مثابه بستری برای ارائه فرصت‌های بسیار به منظور همکاری و تحقق آرمان‌های مشترک خود به شمار می‌آید.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: به رغم تنوع در ژئوپلیتیک زیر مناطق، آنچه باید مدنظر قرار گیرد، اتخاذ راهبردهای مطلوب برای همکاری است. نقطه قوت ما در رشد مداوم و توسعه مستمر یک بازار داخلی بزرگ است که همزمان از کار ویژه‌های «هاب تولیدی» و «پایه مصرف» برخوردار است. ما باید قابلیت خود مبنی بر عامل ثبات زا بودن در اقتصاد جهانی پرتلاطم را به منصه ظهور و بروز برسانیم. ما همچنین باید به تقویت هم افزایی و تکمیل کنندگی یکدیگر پرداخته تا از این رهگذر بتوانیم مخاطرات و موانع اقتصادی خارجی و همچنین دیگر چالش‌های شناخته شده یا ناشناخته را که احتمالا در آینده با آن مواجه می‌شویم را تحمل کنیم.

وی گفت: ما از تهیه «نقشه راه 10 ساله همکاری اقتصادی گروه دی هشت (2020-2030)» و اولویت بندی فعالیت‌ها ذیل این نقشه راه در حوزه‌های تجارت، کشاورزی، امنیت غذایی و نظایر آن استقبال می‌کنیم، به طوری که این نقشه راه چشم انداز و ابزار لازم برای هدایت فعالیت‌های خود در سال‌های پیش رو را در اختیار ما قرار می‌دهد.

به گزارش فارس، ظریف در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه گزارش اقتصادی اخیر صندوق بین المللی پول پیش بینی نرخ رشد پایین و رکود برای اقتصاد جهانی را کرده است، افزود: تردیدی نیست که یکجانبه گرایی و موانع تجاری و تحریم‌های روزافزون علت اصلی در ورای شکل گیری چنین چشم انداز منفی است.

وی ادامه داد: اقدامات تجاری یکجانبه، تحرکات تلافی جویانه و تحریم‌های اقتصادی می‌تواند اقتصاد جهانی را دچار اختلال کرده و همکاری‌های گسترده چندجانبه را در زمانی که به شدت نیاز به آن احساس می شود، تحت الشعاع قرار دهد. در چنین شرایطی، بیش از هر زمانی برای ما ضرورت دارد تا چندجانبه گرایی اقتصادی و بازرگانی را از جمله در چارچوب هایی نظیر گروه  D8، ارتقا و تقویت کنیم.

ظریف خاطرنشان کرد: اعضای گروه D8 باید به بلوک بزرگ ملت‌هایی که در برابر یکجانبه گرایی ایستاده و به خصوص مانع از تحقق هرگونه اقدامات غیرمسئولانه و غیرقانونی از جمله تحریم‌های مجرمانه علیه کشور اینجانب می‌شود، ملحق شوند.  

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان تجارت را موتور توسعه اقتصادی خواند و گفت: ارزش مجموع حجم تجارت بین کشورهای گروه D8 بالغ بر 100 میلیارد دلار بوده و متوسط نرخ رشد سالانه نیز 6 درصد است. با این حال، هدف تجارت داخلی بین اعضای گروه مزبور، 500 میلیارد دلار است که دستیابی به این هدف نیازمند تسهیلات مناسب است.

وی گفت: ضمن استقبال از عملیاتی شدن موافقتنامه تجارت ترجیحی D8 به منظور ارتقای تجارت درون منطقه‌ای بین اعضای گروه D8، ما باید در جستجوی دیگر سازوکارهای تسهیل کننده نظیر همکاری مالی و بانکی و مکانیسم‌های پرداخت نیز باشیم.

وزیر خارجه ایران ادامه داد: در چنین شرایطی، از ابتکار عمل برای تاسیس و راه اندازی «دفتر تهاتر D8» تشکر می‌کنیم. با توجه به میزبانی ما از اتحادیه تهاتر آسیا از سال 1974، ما آمادگی کامل خود را برای به اشتراک گذاری تجارب با اعضای گروه D8 به منظور دستیابی به این هدف مهم اعلام می‌کنیم.

وی اضافه کرد: ما قویا بر این باوریم که بخش خصوصی در تمامی حوزه‌های همکاری نظیر تجارت، سرمایه گذاری، صنعت، کشاورزی، تعاملات اجتماعی و گردشگری باید مشارکت داشته باشد. ما باید بخش خصوصی را با هدف مشارکت مطلوب در فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی سازمان تشویق کنیم. بخش خصوصی می‌تواند نقشی کانونی در پیشبرد نوآوری، تولید ثروت، درامدزایی و اشتغال آفرینی و همچنین بسیج منابع داخلی ایفا کند. این موارد فعالیت‌هایی به شمار می‌آیند که می‌تواند منتج به محو فقر و نظایر آن شود.

وزیر خارجه افزود‌: ما نسبت به نقش کلیدی انرژی در رشد و توسعه اقتصادی واقف هستیم و خود را متعهد به گسترش همکاری‌ها در این حوزه می‌دانیم. جمهوری اسلامی ایران یکی از بزرگترین ذخایر نفت و گاز جهان را در اختیار داشته و آماده است در قالب همکاری بلندمدت، در امنیت انرژی جهانی مشارکت کرده و ظرفیت کریدورهای بین‌المللی ترانزیت از طریق پروژه‌های مشترک در زیرساخت های دریایی، ریلی و جاده‌ای را افزایش دهد.

وی گفت: سرمایه انسانی عاملی کلیدی در توسعه اقتصادی به شمار می‌آید. تردیدی ندارم که راه‌اندازی دانشگاه بین المللی گروه D8 در شهر همدان با هدف ظرفیت سازی در بین کشورهای عضو می‌تواند به طور گسترده‌ای در توسعه منابع انسانی نقش آفرین باشد.

ظریف خاطرنشان کرد: با توجه به آنکه بسیاری از اعضای گروه D8، کشورهای ساحلی به شمار می‌آیند، تمایل دارم تا اضافه کردن «اقتصاد آبی» به عنوان یکی دیگر از حوزه‌های همکاری را پیشنهاد دهم. برآورد می شود حجم معاملات در اقتصاد آبی بین 3 تا 6 تریلیون دلار در سال باشد و فرصت‌های مطلوب در اشتغال آفرینی، خدمات زیست بوم، فرهنگی، صیادی و کشت آبی فراهم نماید. از این رو، همکاری بین اعضای گروه D8 در جهت توسعه اقتصاد آبی ظرفیت بزرگی برای ارتقای توسعه پایدار به شمار آمده و می‌تواند مسیر رشد اقتصادی و کاهش فقر را تقویت بخشد.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در گذشته و حال خود را متعهد به تحقق اهداف گروه D8 دانسته و حمایت‌های خود را این سازمان به منطور نیل به این اهداف استمرار خواهد بخشید.