به گزارش افکارنیوز،

 سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل در نشست مشترک روسای شورای پدافند غیرعامل استانداری ها و کمیته پدافند غیرعاملوزارت کشور با سازمان پدافند غیرعامل کشور که عصر روز شنبه 12 آبان در محل وزارت کشور برگزار شد، با اشاره به برگزاری شکوهمند راهپیمائی اربعین و ضمن قدردانی از دست اندرکاران ستاد اربعین گفت: امیدواریم ساختار و حضور در صحنه ستاد اربعین را در سایر مسائل کشور نیز به کار ببندیم.

سردار جلالی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه پدافند غیرعامل گفت: ایشان بر تنوع ماهیت، پیچیدگی، فنی و علمی شدن تهدیدات تاکید داشتند.

وی ادامه داد: به تعبیری دیگر تهدید را به دو بخش نظامی و غیرنظامی تقسیم می کنیم؛ تهدیدات نظامی با توجه به اقدامات خوبی که در حوزه دفاعی انجام شده است به انتهای لیست تهدیدات منتقل شده است در حالی که تهدیدات غیرنظامی به اندازه ای که با فناوری های امروز برای انجام امور درگیر هستیم، تلفیق شده یا در درون آنها مستتر شده است. به نوعی فناوری های جدید در کنار کارکردهای مثبت و فرصت گونه ای که دارند، قابلیتهایی درون آنها قرار داده شده است که می تواند تهدیدزا باشد.

سردار جلالی افزود: به کارگیری فناوری اطلاعات و فضای مجازی و ورود حوزه سایبری به سایر حوزه ها وهوشمندسازی زیرساختها، دستگاهها و شهرها در کنار قابلیت‌ها، تهدیداتی نیز خواهد داشت. یعنی باهوشمندسازی، قابلیتهای برنامه ریزی، ارتباط و تعامل بین اجزا، قابلیت تبادل داده و کنترل از راه دور را اضافه می کنیم اما در کنار آن قابلیت نفوذ به سیستم و ورود به سیستم را به خارج از مجموعه می دهیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل تاکید کرد: امروز محور تهدیدات جنگ اقتصادی است. آمریکایی ها و دشمنان کشور مترصد این هستند که از ابزار رسانه ای و شبکه ای استفاده کنند و بستر کار آنها، مردم است.

وی خاطر نشان کرد: با افزایش سطح تاب آوری جامعه، بهبود و تقویت زیرساخت‌ها و یافتن خلأها و وابستگی های سیستمی و رفع آنها و آمادگی استانی و محلی با شناسایی موضوعات و زمینه های احتمالی آسیب و همچنین تعیین وظایف سازمان و دستگاهها می توانیم در برابر تهدیدات خارجی بایستیم.

سردار جلالی اظهار داشت: امسال با کمک وزارت کشور تلاش کردیم برنامه مشترکی برای استان‌ها و شهرهای مختلف داشته باشیم. یکی از مباحث این برنامه، آموزش و جلسات توجیهی است و برنامه دیگر طرح جامع استانی مطالعات مربوط به شناسایی سرمایه ها، آسیب پذیری و تهدید و برنامه کاهش این تهدیدات و آسیب ها است که بخش زیادی از آن در استانها آماده اجرا است.

گفتنی است در این نشست که با حضور ذوالفقاری رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت کشور برگزار شد، استانداران بیش از ده استان از طریق ویدئو کنفرانس به تشریح برنامه ها و اقدامات خود در حوزه پدافندغیرعامل پرداختند و گزارشی از روند کار پدافند غیرعامل استان خود ارائه کردند.