به گزارش افکارنیوز،

روزنامه "هندلزبلات" آلمان در گزارشی نوشت که دولت آلمان نمی تواند با توجه به تحریم هایی که آمریکا از امروز علیه ایران اعمال کرده است در کوتاه مدت هیچ گونه حمایتی را به شرکت های آلمانی ارائه دهد.

این روزنامه آلمانی نوشت: نه مقررات موسوم به "قوانین ممنوعه" و نه راهکار "مقررات مقابله ای" که اتحادیه اروپا مد نظر قرار داده است نمی تواند در این راستا به شرکت های علاقمند به مبادلات تجاری با ایران کمک کند.

این قوانین دارای مکانیسم هایی است که پرداخت غرامت به شرکت های اروپایی را در صورت متضرر شدن احتمالی آن ها به دلیل مبادلات تجاری با ایران امکان پذیر کرده و آن ها را قادر به طرح دعاوی متقابل خواهد کرد.

 روزنامه "هندلزبلات" آلمان این خبر را با استناد به یک پاسخ دولت آلمان به یک درخواست فراکسیون حزب لیبرال دموکرات منتشر کرده است. بر این اساس اجرای چنین مقرراتی در کوتاه مدت امکان پذیر نیست.  

وزیر امور خارجه آلمان چند روز پیش در آستانه اجرایی شدن دور دوم تحریم های آمریکا علیه ایران در تماسی تلفنی با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود گفته بود که تلاش های زیادی را در پیش خواهد گرفت تا شرکت هایی که بر اساس قوانین اتحادیه اروپا در مبادلات تجاری با ایران فعالیت می کنند بتوانند به صورت مشروع به کار خود ادامه دهند.

اما دولت آلمان در پاسخی که به فراکسیون حزب لیبرال دموکرات داده است اعتراف کرده که کاملا نامشخص است که چه خدمات مشخصی می تواند در  کدام چارچوب و وسعت منطقه‌ای و  با چه ابزاری می تواند برای این منظور ارائه شود. بر این اساس همچنین دولت آلمان نمی تواند در باره پذیرش انتقال وجه بانک های ایرانی با مجوز آلمان توسط بانک های آلمانی از شرکت های آلمانی حمایت کند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا مدتی است به فکر تاسیس نهادی هستند که در رابطه با تامین مالی مبادلات تجاری با ایران بتواند کمک کند. چنین شرکتی می تواند به عنوان میانجی میان طرف های اروپایی و ایرانی در معاملات تجاری با تهران عمل کند. البته در پاسخ دولت آلمان به حزب لیبرال دموکرات این کشور این مسئله هم همچنان مبهم مانده است.

کریستیان دور، معاون رئیس فراکسیون حزب لیبرال دموکرات آلمان از اینکه دولت آلمان از شرکت های آلمانی در برابر تحریم های آمریکا حمایت نمی کند انتقاد کرده است. وی برلین را متهم به دست روی دست گذاشتن در برابر تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران کرده و گفت: دولت نگران این مسئله نیست.

از امروز دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران که مبادلات نفتی و فعالیت های بانکی ایران را هدف قرار داده است اجرایی می شود.