به گزارش افکارنیوز،

 اتحادیه اروپا وتروئیکای اروپایی از برگشت تحریمها علیه ایران اظهار تأسف کردند.

اتحادیه اروپا و سه کشور عضو این اتحادیه شامل فرانسه، آلمان و انگلیس که در مذاکرات هسته‌ای ایران نقش داشتند روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز تأسف نسبت به تصمیم آمریکا در اعمال تحریمهای جدید علیه ایران تأکید کردند تلاش خواهند کرد تا از روابط اقتصادی شرکتهای اروپایی با ایران محافظت کنند.

آمریکا ۱۸ اردیبهشت سال جاری به صورت یکجانبه و بدون دلیل خاصی از برجام که مورد تأیید جامعه جهانی و شورای امنیت سازمان ملل بود خارج شد و اعلام کرد با خروج از برجام تمام تحریم‌ها علیه ایران طی ماه‌های آینده بازگردانده می‌شوند. واشنگتن همچنین تهدید کرد هر کشوری که تحریم‌ها علیه ایران را نقض کند، با پیامدهای آن روبرو خواهد شد.

 اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی مذکور روز جمعه این بیانیه را منتشر کردند اما دوشنبه نیز همزمان با اعمال رسمی تحریمهای آمریکا علیه ایران بار دیگر این بیانیه منتشر شد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «هدف ما حفاظت از فعالان اقتصادی اروپایی است که هم‌اکنون روابط تجاری قانونی با ایران دارند که منطبق با قوانین اتحادیه اروپا و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است».

کشورهای اروپایی در حالی مدعی تلاش برای حفظ برجام و تضمین منافع اقتصادی ایران در این توافق‌نامه هستند که پس از  خروج یک‌جانبه و غیرقانونی آمریکا بیشتر شرکتهای بزرگ اروپایی از ترس تحریمهای واشنگتن قراردادهای خود با تهران را لغو و ایران را ترک کردند.