به گزارش افکارنیوز،

افول قدرت آمریکا موضوع گفت‌وگوی ویژه خبری دوشنبه 15 آبان ماه بود که با حضور ابوالفضل ظهره وند سفیر سابق کشورمان در ایتالیا و هادی آجیلی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.

ابوالفضل ظهره وند سفیر سابق کشورمان در ایتالیا در خصوص اتفاقات اخیر منطقه گفت: آنچه که مسلم است، رشد پدیده ای به نام چندجانبه‌ گرائی در اروپا یا آسیای شرقی و در کل جهان می باشد. ترامپ علاقه ای به تداوم این چندجانبه گرائی ندارد و از بسیاری از قراردادهای بین‌المللی خارج می شود یا از موضوع بریک زید در برابر اتحادیه اروپا حمایت می‌کند.

وی با بیان اینکه ترامپ از احزاب راست در اروپا حمایت می کند ادامه داد: این جناح ها معمولا به دنبال خروج از اتحادیه اروپا بوده و در بسیاری از کشورها همچون کشورهای اروپای مرکزی، هلند یا ایتالیا در حال قدرت گرفتن هستند. این اقدامات تهدید جدی برای اروپاست.

این کارشناس روابط بین الملل با بیان اینکه در سال های اخیر در آمریکا یکجانبه گرایی تعاملی اوباما به یکجانبه گرایی چالشگر ترامپ تبدیل شده گفت: ترامپ از توافقاتی خارج می شود که برای دولت قبل بسیار مهم بود، مثل ترانس پاسیفیک، یا روابط خود با اتحادیه اروپا را تغییر داد، طبیعی است که شاهد باشیم مقامات اتحادیه اروپا همچون آنگلا مرکل بر افزایش امنیت کشورهای اتحادیه اروپا تاکید کنند. مقامات اروپایی دریافتد که نمی توانند به آمریکا اتکا کنند.

وی با بیان اینکه آمریکا در تلاش برای ترویج روسیه هراسی است تصریح کرد: نگاه اتحادیه اروپا به روسیه با سیاست های آمریکا در تضاد است. اتحادیه اروپا روسیه را تامین کننده انرژی خود می‌بیند. موضعی که آمریکا در برابر چین اتخاذ کرده و جنگ تعرفه ای با کشورهای جهان از نکات دیگری است که شکاف در روابط خارجی آمریکا را بیشتر می‌کند.

هادی آجیلی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه افول قدرت اروپا را نباید تنها محدود به دوران ترامپ دانست اظهار کرد: در واقع در دوران ترامپ این افول صریح تر و واضح تر شده؛ اما قدرت آمریکا از چند دهه قبل مطرح است.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه ایران تنها کشوری نیست که موضوع افول قدرت آمریکا را مطرح می کند ادامه داد: بسیاری از نظریه پردازان جهانی به افول گرایان مشهور هستند که از دهه هفتاد میلادی بحث افول هژمونی آمریکا را مطرح کردند، حتی نوام چامسکی صحبت از امپراطوری در حال سقوط آمریکا می‌کند.

ظهره وند با بیان اینکه پس از جنگ جهانی دوم آمریکا تلاش کرد بر اروپا مسلط شود گفت: اساس هژمونی آمریکا دامن زدن به بی نظمی است، البته بی نظمی هایی که با کمک تسلیحاتی که به کشورهای دیگر می فروشد تا بتواند آنها را کنترل کند.

این کارشناس روابط بین الملل با اشاره به اینکه این سیاست منطقه را دچار بحران می کند ادامه داد: در آمریکا یک هالیوود وجود دارد که تلاش می‌کند تا سرباز آمریکایی را به عنوان یک قهرمان نشان دهد یا در افغانستان می بینیم که قدرت نرم می‌تواند هم اتباع این کشور را به اشغال نظامی آمریکا متقاعد کند و هم اینکه روایتی برای توجیه حضور نظامی خودشان باشد.