به گزارش افکارنیوز،

مرتضی صفاری نطنزی عضو کمیسیون ملی و سیاست خارجی در واکنش به اظهارات اخیر ضد ایرانی پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، اظهار کرد: رئیس جمهور آمریکا و اشخاصی مانند پمپئو تصور می‌کردند که در ساعت‌های اولیه روز 13 آبان مقامات ایران دست‌هایشان به نشانه تسلیم بالا می‌برند و به خواسته‌های نامعقول آنان تن درمی‌دهند.

وی افزود: دولتمردان جدید آمریکا به دلیل ناپختگی سیاسی نمی‌فهمند که ایران چهل است که در تحریم قرار دارد، بنابراین تحریم‌های اخیر ایالات متحده موضوعی جدیدی نیست که بتواند ایران را از پای درآورد، این کشور تا به حال هر چه در توان داشته برای نابودی جمهوری اسلامی ایران به کار گرفته است.

صفاری نطنزی تصریح کرد: دولتمردان آمریکا به خوبی دریافته‌اند که با اعمال تحریم‌های جدید اتفاق تازه‌ای در ایران نخواهد افتاد و آمریکا که قصد داشت فروش نفت ایران را به صفر برساند اکنون از ترس افزایش بی‌سابقه قیمت آن عقب‌نشینی کرده و 7 الی 8 کشور را برای خرید نفت از ایران مجاز دانسته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی بیان کرد: اظهارات اخیر پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا نشان از شکست و استیصال سیاسی این کشور دارد.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها به صورت یکجانبه از برجام خارج شده‌اند اما وقتی واکنش جامعه جهانی نسبت به این اقدام خود دیده‌اند دیگر حرفی برای گفتن ندارند و اقدام غیر دیپلماتیک خود را این گونه توجیه می‌کنند که با خروج ازبرجام قصد داشتیم جلوی فعالیت‌های هسته‌ای ایران را بگیریم.

صفاری نطنزی خاطرنشان کرد: پمپئو بداند که ایران توان توسعه هسته‌ای خود را دارد اما به دلیل تعهدات برجام فعلا کار خود را متوقف کرده است اما اگر روزی تصمیم به توسعه این ظرفیت بگیرد دولتمردان آمریکا خواهد فهمید که تحریم و الفاظ آنها دیگر تاثیر گذار نخواهد بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی افزود: معتقدم که برجام موفقیت خوبی را برای ایران در عرصه بین‌المللی ایجاد کرده و باعث انزوای آمریکا شد، لذا باید از این ظرفیت در حوزه رفع تحریم‌های بانکی و حمل و نقل استفاده کنیم همچنین اروپایی‌ها نیز باید هر چه سریع‌تر مکانیزم خود را اجرایی کنند.

وی در پایان درباره ارتباط میان طولانی شدن فرآیند اجرایی سازی بسته اروپا با اطمینان پمپئو از عدم از سرگیری فعالیت هسته‌ای ایران و خروج از برجام خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها مبحثی فنی درباره ایجاد مکانیسم حمل و نقل و مسائل پولی و بانکی را دنبال می‌کنند و به نظر بنده این مسئله هیچ ارتباطی به مبحث هسته‌ای و اظهارنظرهای پمپئو ندارد.