به گزارش افکارنیوز،

سعید باستانی عضو کمیته رصد قاچاق کالا و ارز مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اعضای این کمیته انواع قاچاق کالا به داخل کشور را اولویت‌بندی کرده‌اند، اظهار داشت: رسیدگی به قاچاق کالا، پوشاک، لوازم بهداشتی و آرایشی، لوازم خانگی، انواع قطعات و همچنین ارز و طلا، اولویت‌بندی شده است و کمیته به ترتیب این موارد را بررسی می‌کند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این کمیته موضوع قاچاق سوخت از کشور را هم بررسی می‌کند، گفت: 2 نوع قاچاق وجود دارد، یک نوع قاچاق ورود کالا به کشور و 2 قاچاق خروج کالا از کشور که کمیته مذکور هر دوی اینها را  بررسی می‌کند.

عضو کمیته رصد قاچاق کالا و ارز تصریح کرد: زمانی که نرخ ارز افزایش و به تبع آن ارزش پول ملی کاهش می‌یابد، قاچاق صورت می‌گیرد که اخیرا با افزایش نرخ ارز ما شاهد افزایش قاچاق سوخت و دام از کشور به خارج هستیم.

باستانی اضافه کرد: زمانی که نرخ ارز تغییر می‌کند و ارزش پول ملی کاهش می‌یابد، قاچاق کالا از بیرون به داخل کشور نیز افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه طبق اولویت‌بندی کمیته رصد قاچاق کالا و ارز، رسیدگی به کالاهایی که از خارج کشور به داخل قاچاق می‌شود، جزو اولویت‌های اعضای کمیته رصد قاچاق کالای مجلس است، اظهار داشت: پس از آن، کمیته کالاهایی که از داخل به خارج از کشور قاچاق می‌شود را بررسی و گزارشی در این زمینه تهیه می‌کند.

کمیته‌ای تحت عنوان کمیته رصد قاچاق کالا و ارز در مجلس تشکیل شده است، برخی از اعضای کمیسیون امنیت‌ ملی و سیاست خارجی، قضایی و حقوقی و همچنین صنایع و معادن عضو این کمیته هستند، هدف از تشکیل این کمیته این است که عملیات اجرایی در زمینه قاچاق کالا در کشور را رصد می‌کند تا اگر مواردی اجرایی نمی‌شود، با پیگیری این موارد اجرا شود، این کمیته موظف است تا هر سه ماه یک بار گزارشی را به کمیسیون مشترک سه‌جانبه مجدداً ارائه کند تا در طول زمان مشخصی موارد نظارتی اجرایی شود.