به گزارش افکارنیوز،

دومین جلسه مشورتی در خصوص صلح در افغانستان موسوم به "فرمت مسکو" روز جمعه مورخ 18 آبان به میزبانی دولت روسیه در مسکو برگزار شد.

این جلسه با حضور نمایندگان 11 کشور، از جمله جمهوری اسلامی ایران و هیئت‌هایی از شورای‌عالی صلح افغانستان و دفتر نمایندگی طالبان در قطر تشکیل شد.

در این جلسه، هیئت‌های نمایندگی شرکت کننده نظرات و راهکارهای پیشنهادی مورد نظر خود برای پیشبرد روند صلح در افغانستان را ارائه نمودند.

رسول اسلامی، دستیار ظریف وزیر امور خارجه در امور غرب آسیا نیز به نمایندگی از طرف کشورمان در این جلسه شرکت داشت.

نماینده کشورمان در سخنرانی خود با اشاره به اینکه رویکرد نظامی برای حل مشکل افغانستان شکست خورده است، ادامه حضور نیروهای نظامی خارجی در این کشور را عامل طولانی شدن جنگ دانسته و خروج مسئولانه این نیروها از افغانستان بر اساس یک جدول زمانی را گام مهمی برای آماده‌سازی زمینه جهت آغاز مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و مخالفین آن کشور اعلام کرد.

نماینده گروه طالبان نیز در این نشست نظرات خود را در مورد شرایط افغانستان اعلام کرده و برخی از شروط خود برای آغاز مذاکره با دولت امریکا و دولت افغانستان را اعلام کرد.

خاطرنشان می گردد دولت افغانستان نماینده رسمی به این جلسه اعزام نکرده بود و براساس اعلام وزارت خارجه آن کشور، حضور هیئت شورای‌عالی صلح این کشور در ظرفیت مستقل آن شورا بوده است.

از طرف دولت آمریکا نیز دبیر سوم سفارت آن کشور در مسکو در این جلسه حضور داشت.