به گزارش افکارنیوز،

 روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی فاش کرد ژنرال احمد العسیری، مشاور وقت محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، سال گذشته میلادی در نشستی در ریاض، که در آن امکان استفاده از شرکت‌های خصوصی برای ترور مقامات ارشد ایرانی از جمله سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بررسی شده، حضور داشته است.

نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از 3 منبع آگاه نوشت سال 2017 میلادی، یک سال پیش از ماجرای قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول ترکیه، مقامات سعودی نزدیک به بن سلمان درباره امکان ترور آنچه «دشمنان ایرانی» پادشاهی سعودی خوانده شده، با تعدادی از تجار به رایزنی پرداخته اند.

در گزارش نیویورک تایمز آمده است سران سعودی قتل خاشقجی را به گردن یک گروه خودسر می اندازند که به دستور یک مقام سعودی که پس از قتل این روزنامه نگار برکنار شد، اقدام به این جنایت کرده اند. اما، بحث ترور شخصیت های مختلف از همان ابتدای ولیعهدی بن سلمان در میان سران ارشد سعودی مطرح بوده است.

نیویورک تایمز می افزاید یکی از این مقامات ارشد اطلاعاتی که در جلسه ریاض حضور داشت، ژنرال احمد العسیری، معاون آن زمانِ سرویس امنیت و اطلاعات خارجی عربستان بوده است که در پی اعتراف ریاض به قتل خاشقجی از سمتش برکنار شد. در این جلسه که مارس سال 2017 برگزار شد، طرحی 2 میلیارد دلاری برای استفاده از عوامل اطلاعاتی به منظور آسیب رساندن به اقتصاد ایران تدوین شد.

جرج نادر، تاجر آمریکایی لبنانی‌الاصل و «جول زامل»، تاجر صهیونیستی نیز در این جلسه حضور داشته اند.

نشریه آمریکایی «دیلی‌ بیست» نیز چندی پیش در گزارشی فاش کرد به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد مقامات عربستان و تیم انتقالی دولت آمریکا در سال 2017 پیش از برگزاری مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، به مدت دو روز درباره چگونگی «تغییر نظام ایران» در نیویورک رایزنی کرده‌اند.

به نوشته «دیلی بیست» این اسناد نشان می‌دهد محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، اوایل ژانویه 2017 احمد العسیری را برای دیدار با «مایکل فلین» و دیگر اعضای دولت انتقالی آمریکا به نیویورک اعزام کرده بود تا درباره راهبرد «تغییر نظام ایران» رایزنی کنند.