به گزارش افکارنیوز،

آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار مسئولان و متصدیان بنیاد فرهنگی امام محمدباقر (ع) اصفهان، با اشاره به اهمیت مقوله علم و دانش در دین مبین اسلام، اظهار داشت: یکی از امتیازات دین مبین اسلام و به تعبیر بنده معجزات حضرت رسول (ص) این بود که در محیط جاهلیت ظاهر شد و بیشترین طرفدار علم بود.

وی با اشاره به روایتی از حضرت امام صادق (ع) در خصوص اهمیت علم، افزود حضرت در این روایت می‌فرمایند زمانی که قیامت برپا می‌شود در یک‌طرف کفه سنجش تمام خون‌های شهیدان و در کفه دیگر مرکب مداد و قلم علما قرار داده می‌شود و مرکب قلم دانشمندان و علما برتری پیدا می‌کند.

این مرجع تقلید گفت: اسلام به مقوله شهید و شهادت اهمیت فوق‌العاده‌ای می‌دهد و شهدا نزد خدای متعال از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند، بااین‌وجود اهمیت قلم و مداد علما بر خون شهیدان برتری دارد.

وی اضافه عنوان کرد: اگر قلم علما و دانشمندان نباشد، خون شهیدان هم پایمال می‌شود؛ اگر خطبه‌ها، نوشته‌ها و کتب علما نبود، خون شهدای کربلا هم به فراموشی سپرده می‌شد؛ ما خرسندیم مذهبی داریم که این‌چنین به علم و دانش اهمیت می‌دهد و برای آن این‌همه ارزش قائل است.

این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به آیه نفر به تبیین اهمیت مقوله تفقه در دین و هدایت مردم پرداخت.

آیت‌الله مکارم شیرازی شرایط کنونی را بسیار مهم توصیف و تصریح کرد: امروز در شرایط بسیار حساسی قرار داریم، علم و دانشی که وسیله و ابزار نجات مردم است، گاهی سبب بدبختی جوامع و ملت‌ها را فراهم می‌کند؛ امروز به نام علم و دانش مردم را به‌سوی جهل، بی‌بندوباری و آلودگی می‌برند.

وی افزود: امروز جوانان ما در معرض آسیب‌ها و خطر‌های بسیاری هستند، یکی از این آسیب‌ها که نیاز به مراقبت فراوان دارد، فضا‌های مجازی است که غوغا می‌کند، وظیفه همه ما این است که در چنین شرایطی بتوانیم جوانان را حفظ کنیم.

این مرجع تقلید در ادامه سخنان خود از اصفهان به‌عنوان یکی از کانون‌های مهم علم و دانش یادکرد و گفت: اصفهان شهری علمی و مذهبی است و باید همچنان با همین ویژگی‌ها باقی بماند؛ این شهر افتخارات علمی و مذهبی بی‌شمار دارد و باید این میراث را حفظ کند.

وی با استناد به روایتی به تبیین اهمیت تعلیم و تعلم از منظر آموزه‌های دینی پرداخت و گفت: شما به کار خودتان به‌عنوان جهاد و عبادت نگاه کنید و بدانید هر قدمی که در این مسیر برمی‌دارید ذخیره یوم المعادتان خواهد بود.