به گزارش افکارنیوز،

اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، از بررسی طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی در این کمیسیون خبر داد و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است تا این طرح با حضور مسئولان و کارشناسان وزارت نفت، سازمان برنامه و بودجه کشور و همچنین مرکز پژوهش‌های مجلس مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه تاکنون عمدتا وزارت نفت در ساخت پالایشگاه‌ها سرمایه‌گذاری می‌کرد، افزود: با طرح مذکور زمینه برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این حوزه فراهم می‌شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه وزارت نفت برای سرمایه‌گذاری در این بخش با 2 مشکل روبه‌رو است، اظهار داشت: بر اساس اصل 44 قانون اساسی وزارت نفت نمی‌تواند بیش از 20 درصد سرمایه‌گذاری کند و برای سرمایه‌گذاری بیشتر با منع قانونی مواجه است. همچنین وزارت نفت از نظر تامین بودجه هم امکان سرمایه‌گذاری در این حوزه را ندارد.

قره خانی با تاکید بر اینکه بر اساس طرح مذکور بخش خصوصی می‌تواند در احداث پالایشگاه‌های کوچک (50 هزار بشکه‌ای) سرمایه‌گذاری کند،گفت: ساخت پالایشگاه‌های کوچک توسط بخش خصوصی به نفع کشور است و دیگر خام فروشی نمی‌شود. می‌توانیم با یک ارزش افزوده مشتقات نفت را صادر کنیم.

نماینده مردم علی‌آباد در مجلس در تشریح مزایای طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی، تصریح کرد: جلوگیری از خام فروشی نفت، جذب سرمایه‌های پراکنده بخش خصوصی و مشارکت آنها در این بخش، افزایش مشتریان برای خرید محصولات در این حوزه و همچنین تمرکز وزارت نفت در بخش‌های دیگر مانند سرمایه‌گذاری در میادین مشترک از جمله مزایای این طرح است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه طرح مذکور نواقص و معایبی دارد، اضافه کرد: قرار است با حضور مسئولان ذیربط و طراحان، این طرح در کمیسیون انرژی مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد تا نواقص آن بر‌طرف و طرح جامعی برای بررسی در صحن به هیئت رئیسه پارلمان ارائه شود.