به گزارش افکارنیوز،

 دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب به اظهارات اخیر دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی درخصوص حضور نیافتن استانداران در جلسات احزاب پاسخ داد و گفت: هیچ گونه دستور، مطلب و بخشنامه ای مبنی بر حضور نداشتن استانداران در جلسات احزاب از سوی وزیر کشور صادر نشده است.

«غلامحسین کرباسچی» 20 آبان ماه 97 در بخشی از مصاحبه گفت: هم اکنون وزیر کشور به بسیاری استانداران دستور داده در جلسات حزبی شرکت نکنند مگر چنین چیزی وجود دارد؟ این نوع برخوردها در دنیا بی سابقه است.

وی افزود: در وضعیتی که وزیر کشور این برخورد را می کند و رییس جمهوری و دیگران هم به احزاب می گویند مدتی به مرخصی بروند، کار حزبی معنایی ندارد تا وقتی حاکمیت و دستگاه های مختلف نسبت به تحزب توجه و عنایت نداشته باشند تلاش حزبی بی تاثیر است

مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشوربا ارسال جوابیه ای به این بخش از مصاحبه کرباسچی واکنش نشان داد که متن کامل آن به این شرح است:

نظر به انتشار مطلبی با عنوان «کرباسچی: شرط موفقیت شهردار تهران، اجماع همگان است» در خبرگزاری ایرنا مورخ بیستم آبان ماه 1397 توضیحات مدیر کل دفتر امور سیاسی و دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب در خصوص ادعای مطرح شده در گفت وگوی یاد شده به شرح ذیل ارائه می شود.

1-هیچ گونه دستور، مطلب و بخشنامه ای مبنی بر عدم حضور استانداران در جلسات احزاب ، از سوی وزیر کشور صادر نگردیده است و از ابتدای روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، اقدامات این وزارتخانه همواره در راستای کمک به توسعه فعالیت احزاب در سطح کشور متمرکز بوده است که برخی از مهمترین اقدامات به شرح زیر قابل ذکر است: 

*تدوین و ابلاغ «منشور گفتگوی سیاسی»: باعنایت به سیاست های دولت تدبیر و امید مبنی بر توسعه فعالیت احزاب و لزوم بهره برداری از ظرفیت آنها در اداره امور کشور، «منشور گفتگوی سیاسی» از سوی این وزارتخانه تدوین و طی نامه شماره 200349 تاریخ 2/12/96 جهت اجرا به استانداران سراسر کشور ابلاغ شده است. هدف از ابلاغ منشور گفتگوی سیاسی شامل جلب مشارکت حداکثری دولت و ملت در اداره امور کشور و الزام استانداران و فرمانداران به تعامل با احزاب و انجمن های صنفی و سازمانهای مردم نهاد بوده است. همچنین با عنایت به تاکید وزیر محترم کشور، یکی از شاخص های ارزیابی عملکرد استانداران و فرمانداران، شامل نحوه تعامل آنها با احزاب و گروههای سیاسی است که به صورت مستمر از سوی معاونت سیاسی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

*صدور پروانه فعالیت «خانه احزاب ایران»: بمنظور پاسخگویی به مطالبات احزاب و گرورهای سیاسی، پروانه فعالیت خانه احزاب ایران در دولت دوازدهم از سوی وزارت کشور صادر شده است و طبق پیگیری های انجام شده؛ تاکنون دفاتر خانه احزاب در بیش از 15 استان کشور تاسیس گردیده و در حال فعالیت است.

* احیای یارانه احزاب : به منظور حمایت از احزاب و گروه های سیاسی، اعتبارات یارانه احزاب در بودجه سال 1396 پیش بینی گردیده و مبلغ 20,000 میلیون ریال به عنوان یارانه احزاب به حساب «خانه احزاب ایران» واریز شده است. همچنین این اعتبارات برای سال 1397 به میزان 50,000 میلیون ریال و برای سال 1398 به میزان 100,000 میلیون ریال پیش بینی شده است.

2- درخصوص الزام احزاب به تطبیق وضعیت با قانون فعالیت احزاب و گروه های سیاسی مصوب 1395، همانگونه که مستحضرید قانون مذکور مصوب مجلس شورای اسلامی بوده و لازم الاجرا است. بر این اساس این وزارتخانه به عنوان مجری قانون و یکی از اعضای کمیسیون ماده 10 احزاب و گروههای سیاسی، موظف به اجرای تکالیف مقرر در قانون مذکور بوده است و اصلاح اساسنامه احزاب نیز در راستای تطبیق با قانون فوق الاشاره انجام شده است.

با عنایت به اقدامات فوق، وزارت کشور بیشترین توجه را به حمایت از توسعه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی به ویژه در دولت دوزادهم داشته است. ابلاغ منشور گفتگوی سیاسی، راه اندازی خانه احزاب، احیای یارانه احزاب و الزام استانداران و فرمانداران به تعامل با احزاب و گروه های سیاسی از جمله اقداماتی است که در این زمینه اجرایی شده است.