به گزارش افکارنیوز،

 "الکساندر نوواک" وزیر انرژی روسیه در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی (ترکیه) اعلام کرد که این کشور ممکن است استفاده از ارزهای ملی در عملکرد مالی با ایران را آغاز کند تا بتواند برغم تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا علیه جمهوری اسلامی، به همکاری‌های دوجانبه با تهران ادامه دهد.

وی در پاسخ به سئوالی در این رابطه گفت: «ما تحریم‌های آمریکا علیه ایران که به طور یک‌جانبه و بدون تایید شورای امنیت سازمان ملل اعمال‌شده را قانونی نمی‌دانیم و به دنبال یافتن مکانیسمی برای ادامه همکاری‌های دوجانبه و متقابلا سودمند با ایران هستیم و یکی از این مکانیزم‌ها استفاده از ارزهای ملی برای مبادلات تجاری-بازرگانی بین دو کشور است.»

الکساندر نوواک که ریاست مشترک کمیسیون بین دولتی ایران و روسیه را نیز بر عهده دارد، معتقد است که چنین اقدامی امکان توسعه روابط با ایران در تمامی زمینه‌ها را فراهم خواهد کرد.

وزیر انرژی روسیه تأکید کرد: «شرایط کنونی که ایران تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفته، برای ما موقعیت جدیدی نیست و تا قبل از سال 2015و امضای توافق هسته‌ای، زمانی که تحریم‌های شدیدی علیه ایران اعمال می‌شد، روسیه همچنان با ایران همکاری‌های تجاری اقتصادی داشت. البته بعد از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) این همکاری‌ها توسعه بیشتری پیدا کرده‌اند.»