به گزارش افکارنیوز،

 سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: برای پیشبرد دیپلماسی عمومی و استفاده از ابزارهای آن که عمدتا ابزارهای مردمی است نیاز به سرمایه‌های معنوی و مادی داریم.

بهرام قاسمی در همایش مادر، کودک، اچ آی وی که از سوی انجمن احیا برگزار شده بود،‌ گفت: به آنانی که در این جهان پرآشوب دل در گرو جان و روح آدمی دارند و زندگی و امکانات خود را در راه خدمت مردم می‌گذارند درود می‌فرستم و از بنیانگذار این انجمن تشکر می‌کنم که از حدود 20 سال قبل و زمانی که بیان این مباحث تابو بود به این موضوع ورود کردند و پایه‌های انجمن احیا را بنا گذاشتند. امروز این نهال، درخت پهناوری شده که می‌تواند پایه‌های دیگری در عرصه اجتماعی گذاشته و کمک‌ حال مردم و جامعه باشد.

وی افزود: با توجه به فعالیت‌های خودم در حوزه کار با سمن‌ها بدون هیچ اغراقی اذعان می‌کنم که این انجمن در میان سمن‌های فعال نمونه است و اقدامات شایسته‌ای انجام داده. با مراجعاتی که به ما دارند تلاش و پشتکارشان را می‌ببینیم که قابل ستایش است. امیدوارم که جامعه، دولت و همه نهادهای اجتماعی قدر این خدمت را بدانند که به آرامی و بدون تبلیغات اقدامات‌شان را انجام می‌دهند و اثرگذارند. امیدوارم در آینده نزدیک شاهد رشد این فعالیت‌ها باشیم که جامعه ما به آن نیاز دارد.

قاسمی ادامه داد: ما در جهانی زندگی می‌کنیم که بدون سمن‌ها و NGO ها قادر نیستیم اقدامات‌مان را در صحنه جهانی پیش ببریم هر چند که تا حدی دیر به این موضوع آگاه شدیم اما باید بخش عمده‌ای از این نوع تلاش‌ها را از دولت بستانیم و در اختیار انجمن‌ها قرار دهیم که بهتر از ما و سیستم دولتی در سایر کشورها و سازمان‌های بین‌المللی می‌توانند موثر باشند و چهره واقعی کشور را تصویر کنند و بتوانند از امکانات جامعه جهانی استفاده بهینه را انجام دهند. تصورم این است که این انجمن به خوبی این راه را آغاز کرده و البته از سختی‌ها و دشواری‌های پیش رو آگاهی دارند.

وی با بیان اینکه ما قدردان احیای ارزش‌ها هستیم، اظهارکرد: این انجمن به طور مرتب و با پیگیری‌هایی که دارند تلاش‌شان را نشان داده‌اند و ما هم در حد بضاعت سعی کردیم به آن‌ها کمک کنیم، هر چند که باید صادقانه اعتراف کنیم که ما به عنوان دیپلماسی عمومی یک نهاد تازه هستیم. دیپلماسی عمومی در شکل جدید خود در جهان یک بحث جدید است و در کشور ما نیز ناشناخته و جدید است. باید توجه کرد که برای دیپلماسی عمومی و استفاده از ابزارهای آن که عمدتا ابزارهای مردمی است، نیاز به سرمایه‌های معنوی و مادی داریم. در حال حاضر تا رسیدن به حد مطلوب در این حوزه فاصله داریم اما سعی کردیم با اندک بضاعتی که داریم کاستی‌ها را جبران کنیم. امیدوارم شرایط کشور به گونه‌ای پیش رود که بتوانیم در حوزه دیپلماسی عمومی نقش بیشتر و قوی‌تری را به ویژه در شرایط فعلی کشور ایفا کنیم و چالش‌های عظیمی که ایران بزرگ ما با آن مواجه است را جانانه برای دفاع از کیان کشور حل کنیم. امیدوارم با این تلاش‌ها و با هم‌افزایی که در میان ما وجود دارد، بتوانیم در این مسیر به عنوان پل رابط، ثمربخش، مطمئن و کارساز خلاء میان دولت و جامعه مدنی و NGO ها را رفع کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه برنامه‌های زیادی را در این حوزه‌ها تدوین کردیم، گفت: به هر حال شرایطمان از گذشته دشوارتر است، اما امیدوارم با هم‌افزایی بتوانیم تا حدی کمبودها را جبران کنیم.

قاسمی با بیان اینکه توجه به این حوزه‌ها راهی است که باید علی رغم همه سختی‌ها و ناهمواری‌ها طی کنیم، گفت: چاره‌ای جز این نداریم اگر می‌خواهیم ایرانی سرافراز و آباد داشته باشیم. بنابراین باید مردم به صحنه بیایند و همه کارها را به دولتمردان نسپاریم. این کار همه ما است و من برای این روز و رسیدن به این مسیر دعا می‌کنم.