به گزارش افکارنیوز،

لقمان الفیلی سخنگوی ریاست جمهوری عراق گفت تحریم‌هایی که علیه ایران تحمیل شده،‌ بخشی از تنش منطقه است و ضرورت دارد تا شهروندان تحت محاصره قرار نگیرند و ما برای کاهش تنش همکاری خواهیم کرد.

وی که با الفرات گفت‌وگو می‌کرد، افزود پیام سفر منطقه‌ای رئیس جمهوری(برهم صالح)،‌ این است که حاکمیت ما باید مورد توجه قرار گیرد، اغلب کشورها به ما پیام واضحی دادند مبنی بر اینکه قدرت عراق، قدرت آنهاست(قدرتمندی و توانمندی عراق را توانمندی و قدرت خود می‌دانند).

الفیلی اظهار داشت سفر ما به ایران پیش از رفتن به عربستان،‌بیانگر قدرت ما است و هیچ کس از آن خرده نگرفته و ناراحت نشده است، این مسئله فنی است و هر سفری به ملزوماتی نیاز دارد و سفر ما به تمام کشورهایی که رفتیم، رسمی بود.

وی افزود سفر ما سریع بود تا مسائلی به پایان برسد، این سفر پروتکلی نبود، ما با قدرت مثبت بودن پیام‌ها با این عنوان که عراق خود را بازیافته و همه باید برای کاهش تنش در منطقه تلاش کنند، غافلگیر شدیم.

الفیلی در ادامه گفت ارتباط با روسای دیگر و سخن گفتن از حضور وزیران و استانداران و مسئولان در هیئت ریاست جمهوری بیانگر این است که رئیس جمهور به فعال سازی پرونده‌های بسته و ترسیم این تصویر که عراق جدید پس از داعش شکل گرفته، چشم دوخته است.

وی افزود: نقش رئیس جمهور در قانون اساسی عراق واضح است و هماهنگی عالی میان سران سه گانه(رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس پارلمان) حاکم است.