به گزارش فارس، محمدرضامیرتاجالدینی درباره زمانبندی طرح سوال از رییس جمهور مبنی بر اینكه اعلام وصول قبل از انتخابات و حضور وي در صحن مجلس بعد از انتخابات باشد، همچنین گفت: این طراحی حكایت از انگیزه تبلیغاتی نمایندگان سوالكننده دارد، چرا كه نمیخواهند پاسخهای محكم رییس جمهور پیش از انتخابات در صحن علنی مطرح شود.

این سخنان، اولین واکنش دولتمردان به اعلام وصول رسمی طرح سوال از رییس‌جمهور است.

طرحی با ۷۹ امضا و مشتمل بر ۱۰ سوال نمایندگان از محمود احمدی‌نژاد که پس از بررسی در کمیسیون‌های تخصصی مجلس و قانع نشدن سوال‌کنندگان در پایان جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس اعلام وصول شد و محمدرضا باهنر، نایب رییس مجلس هم اظهار امیدواری کرد که طبق تفاهم با رییس‌جمهور، وی در نیمه دوم اسفند برای پاسخگویی در صحن بهارستان حاضر شود.

عدم پرداخت اعتبارات مترو، آمار مربوط به اشتغال و رشد اقتصادی، خانه نشینی ۱۱ روزه رییس جمهور و نحوه عزل منوچهر متکی از وزارت خارجه از جمله محورهای ده گانه طرح سوال از رییس‌جمهور است.

روز گذشته اما روزنامه ‌ایران، ارگان مطبوعاتی دولت به نقل از جمعی از نمایندگان حامی دولت، طرح سوال را نوعی «نمایش انتخاباتی» دانست و خواهان «خنثی کردن» این نمایش توسط احمدی‌نژاد شد.

مهدی کوچک‌زاده نماینده تهران در این خصوص به روزنامه ایران گفت: «ممکن است سوال‌کنندگان با این قصد که حقایق پیش از انتخابات روشن نشود، زمان حضور رییس جمهور را به بعد از انتخابات موکول کرده باشند و در این زمینه صداقت و حسن نیتی از آنها نمی‌بینیم.»

اصل سوال سیاسی است

اما معاون پارلمانی رییس‌جمهور در گفت‌وگو با ایرنا با تاکید بر اینکه اصل سوال از رییس‌جمهور سیاسی است و با محوریت تعدادی از نمایندگان مخالف دولت و جریان اقلیت شکل گرفته است، افزود: تیم منتخب نمایندگان سوال‌کننده از یک طیف هستند و اکثریت نمایندگان در جریان پاسخ‌های نمایندگان رییس‌جمهور قرارنگرفته‌اند.

وی با اشاره به اینکه در جلسات کمیسیون‌ها به منظور بررسی سوال از رییس‌جمهور تنها ۴ - ۳ نفر از سوال‌کنندگان شرکت می‌کردند، ادامه داد: تصمیم‌گیری درباره قانع شدن یا نشدن هم از سوی تعداد محدودی صورت می‌گرفت و انصاف اقتضا می‌کرد که پاسخ‌ها را می‌شنیدند و بعد اعلام می‌کردند قانع شده‌اند یا خیر.

میرتاج‌الدینی با بیان اینکه این نمایندگان از ابتدا تصمیم گرفته بودند که قانع نشوند، افزود: در بسیاری موارد در کمیسیون‌ها شاهد بودیم که پاسخ‌های محکم و مستدل از سوی نمایندگان رییس‌جمهور داده می‌شد، اما چون تصمیم داشتند قانع نشوند، اعلام می‌کردند که قانع نشده‌اند.

وی همچنین از آنچه «برخی اشتباهات اساسی طراحان سوال» می‌خواند، سخن گفت و افزود: میزان نرخ رشد اقتصادی در یکی از سوال‌ها
۱ درصد اعلام شده بود که به آنها متذکر شدیم، این اشتباه فاحشی است و آنها در متن اعلام وصول‌شده در صحن علنی این رقم را به۵ / ۴ درصد تغییر دادند.

برای زمان پاسخگویی تفاهمی نکرده‌ایم

میرتاج‌الدینی همچنین برخی موارد سوال را خلاف قانون اساسی دانست و افزود: وقتی این ایرادات را با رییس کمیسیون اصل ۹۰ در میان گذاشتیم ایشان تایید کردند که اشکالاتی وجود دارد که هیات رییسه باید پیش از اعلام وصول این موارد را اصلاح می‌کرد. وی ادامه داد: برای نمونه، سوال نمایندگان باید درباره وظایف رییس‌جمهور باشد؛ در حالی که چند مورد از سوال‌ها از جمله سوال‌های پنجم، هشتم و نهم خارج از وظایف رییس‌جمهور و درباره اظهارات یا اختیارات ایشان است. میرتاج‌الدینی در پایان تاکید کرد: در مورد زمان سوال هیچ تفاهمی بین دولت و مجلس صورت نگرفته و رییس‌جمهور از هفته آینده هر موقع که مجلس جلسه علنی برگزار کند، آمادگی پاسخ به سوالات نمایندگان را دارد.

احمدی‌نژاد قبل از رفتن به مجلس سخن می‌گوید؟

در آستانه برگزاري سومین نشست انتخاباتی هواداران دولت موسوم به حامیان گفتمان انقلاب اسلامی به نظر ميرسد همچون دو نشست گذشته زمان و مکان اين نشست پس از برگزاری اعلام خواهد شد.به گزارش خبرگزاری فارس، این نشست در حالی با سخنرانی احمدینژاد و حضور چهرههای شاخص دولتی به زودی برگزار میشود که به احتمال قوی، همچون دو نشست گذشته زمان و مکان این نشست تا پس از برگزاری آن اعلام نخواهد شد. اولین نشست انتخاباتی هواداران دولت با سخنرانی احمدینژاد در سالن کنفرانس کشورهای اسلامی و دومین نشست آن در محل مجلس قدیم بدون حضور رسانهها برگزار شده بود.خبرگزاری فارس افزود: شماری از سایتهای وابسته به حلقه انحرافی مدعی شدهاند که احمدینژاد پیش از رفتن به مجلس شورای اسلامی برای پاسخ به سوال نمایندگان، در سومین نشست انتخاباتی برخی از مسائل را مطرح خواهد کرد.