به گزارش افکارنیوز،

سیدمصطفی میرسلیم عصر امروز در نشست هم‌اندیشی دومین همایش ملی موتور‌های درونسوز که در دانشگاه نوشیروانی بابل برگزار شد، اظهار کرد: هدف از برگزاری این همایش بررسی ضعف و قوت خود و دستاورد‌های مهمی که در زمینه علمی، پژوهشی و فنی در کشور داریم.

وی با اشاره به اینکه در این همایش‌ها به دنبال راهکار و اقدامات مناسب برای رفع مشکلات موجود در کشور هستیم، افزود: یکی از مهم‌ترین معضلات موجود در کشور بحث آلودگی هواست، ما هنوز نتوانسته‌ایم قاعده رانندگی در کشور را اصلاح کنیم، باید برای کاهش آلودگی اقداماتی اساسی انجام دهیم.

رئیس دومین همایش ملی موتور‌های درونسوز تصریح کرد: گرچه در حوزه فنی، علمی و پژوهشی موفق عمل کرده ایم، اما در حوزه نظارتی و توجه به بازده و سوخت‌های جدید بخصوص بخش آلاینده‌ها موفق نبوده‌ایم و در آینده نزدیک دچار مشکل خواهیم بود.

میرسلیم خاطرنشان کرد: با وجود تحریم‌ها، اما با تسلط بر حوزه طراحی، نمونه‌سازی و تولید داخلی به انبوه‌سازی دست یافته‌آیم، ولی در بخش توجه به کیفیت موجود هنوز موفق نبوده‌ایم.

این مقام مسؤول با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین اولویت کشور نیاز‌های ترابری بخصوص ترابری عمومی و بخش راه آهن است، ولی تاکنون به آن توجه نشده است، یادآور شد: فقط شاهد گسترش تولید خودرو‌های شخصی هستیم.

وی ادامه داد: هنوز بسیاری از خودرو‌های کشور بیش از ۸ تا ۹ لیتر سوخت در ۱۰۰ کیلومتر مصرف می‌کنند که باید به صرفه‌جویی در سوخت توجه ویژه شود، زیرا وضعیت فعلی مطلوب نیست و باید از فنآوری‌ةای نوین در این حوزه کمک گرفت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به وضعیت نامطلوب بازیافت در کشور، تصریح کرد: در کشور تنها پنج درصد بازیافت داریم، اما در دنیا ۷۵ درصد بازیافت دارند.

وی به تحریم‌های موجود اشاره کرد و افزود: با وجود تحریم‌ها، اما صنعت ما قادر است ۷۰ درصد مستقل عمل کند، باید با طراحی و نمونه‌سازی بر مشکلات غلبه کنیم، البته راهکار‌هایی نیز برای فرار از تحریم‌ها داریم.

رئیس دومین همایش ملی موتور‌های درونسوز با اشاره به اینکه در زمینه کیفیت خودرو و استاندارد‌ها کوتاهی داشته‌ایم، گفت: مهم این است که مردم مطالبات خود را بطور جدی مطرح کرده و بخواهند محصولات عرضه شده کیفیت لازم را داشته باشد که برای تحقق این امر، باید دو درصد واردات داشته باشیم تا سازندگان با محصولاتی که از نظر کیفی در سطح بالایی هستند، آشنا شوند که البته تاکنون اینگونه نبوده است، اگر بخواهد تولید داخلی ما جوابگوی نیاز‌ها باشد باید به استاندارد‌ها توجه شود.

خروجی همایش بهبود وضعیت صنعت شود

در این همایش، رئیس دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل نیز با اشاره به اینکه از برگزاری همایش علمی و پژوهشی حمایت می‌کنیم، گفت: باید خروجی همایش بهبود وضعیت صنعت شود.

جواد واثقی اظهار کرد: به طور منظم کارگاه‌های علمی با حضور اساتید برجسته داخلی و خارج در دانشگاه نوشیروانی برگزار و از صنعتگران موفق نیز استفاده می‌شود.

رئیس دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برگزاری این همایش را گامی موثر در ارتقاء صنعت برشمرد و یادآور شد: هدف ما صرف برگزاری همایش نیست، باید خروجی این همایش منجر به بهبود و حل مشکل موجود در وضعیت صنعت شود.

دبیر دومین همایش ملی موتور‌های درونسوز نیز اظهار کرد: دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل ۱۷ و ۱۸ بهمن ماه امسال میزبان این همایش است.

امید جهانیان افزود: ۸۱ نفر در کمیته فنی این همایش فعالیت دارند و ۱۰۰ مقاله به صورت شفاهی و پوستر ارائه خواهد شد.

دبیر دومین همایش ملی موتور‌های درونسوز تصریح کرد: این همایش با هدف تقارب صنعت و دانشگاه و ایجاد هم افزایی در مجموعه‌های علمی و صنعتی مرتبط با موتور‌های درونسوز برگزار می‌شود.

جهانیان گفت: در این همایش نتایج تحقیقات و فعالیت‌های متخصصان صنعت و پژوهشگران دانشگاهی در قالب ارائه مقالات و نیز یادداشت‌های فنی ارائه و به منظور عرضه دستاورد‌های صنعتی، نمایشگاه تخصصی نیز در کنار همایش دایر است.