به گزارش افکارنیوز،

سازوکار مالی اروپا برای تجارت با ایران یکی از محور‌های اصلی گفتگو‌های محمدجواد ظریف با مقامات ایتالیایی در رم است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران که چهارشنبه شب به منظور دیدار با مقامات ایتالیایی و شرکت در کنفرانس بین المللی گفتگو‌های مدیترانه‌ای وارد رم شد، در بدو ورود خود به فرودگاه چامپینو، به خبرنگار خبرگزاری صداوسیما در ایتالیا گفت: در گفتگو‌هایی که با ایتالیایی‌ها خواهیم داشت درباره ساز و کار مالی اروپا صحبت می‌کنیم. البته قرار بود خانم موگرینی نیز حضور داشته باشد، اما سفر غیر منتظره‌ای به ترکیه دارند و احتمالا هفته آینده در حاشیه اجلاس افغانستان در ژنو حضور خواهند داشت.

وزیر امور خارجه کشورمان درباره برنامه سفر خود به رم گفت: هر سال در ایتالیا اجلاس گفتگو‌های غرب آسیا و مدیترانه‌ای برگزار می‌شود.

وی افزود این فرصت خوبی است برای اینکه مواضع کشور درباره وضع بسیار خطرناک منطقه ما، به ویژه سیاست‌های امریکا و وضع افراط گرایی و تروریسم در منطقه مطرح می‌شود.

ظریف که جمعه شب در این نشست سخنرانی خواهد کرد افزود روز جمعه فرصتی برای جمهوری اسلامی قرار دادند که صحبتی در این زمینه داشته باشیم.

وی گفت: البته همکاران من روز شنبه درباره برجام سخنرانی خواهند داشت، اما گفت و گوی بنده بیشتر درباره مسائل منطقه‌ای خواهد بود.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین گفت: در کنار کنفرانس بین المللی گفتگو‌های مدیترانه‌ای مذاکراتی با برخی مقامات ایتالیایی و برخی مقامات شرکت کننده در اجلاس خواهیم داشت. گفتگو با شماری از ایرانیان مقیم ایتالیا و نشست اقتصادی با کارافرینان ایتالیایی از دیگر برنامه‌های ظریف در سفر به رم خواهد بود.