به گزارش افکارنیوز،

حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل هاشم عصر امروز در حاشیه بیست و چهارمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور در تبریز درجمع خبرنگاران ابراز داشت: اینکه چرا با وجود منابع انرژی، معادن فلزی و غیر فلزی هزینه‌های تولید در کشورمان نسبت به سایر کشور‌ها بالا و کیفیت آن‌ها پایین است ناشی از اشتباه در روش‌های کاری است.

وی افزود: قدیمی بودن فناوری‌های موجود که توان رقابت را در بازار‌ها بین المللی از کالا‌های کشورمان می‌گیرد مسئله‌ای است که باید مورد توجه قرار گیرد.

امام جمعه تبریز همچنین تعامل با سایر کشور‌ها در موضوع صادرات غیر نفتی و تمرکز بر تولید با کیفیت را عامل رشد اقتصادی عنوان کرد.

حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم در ادامه سخنان خود گفت: تولید بدون ایجاد زمینه صادراتی هیچ نتیجه‌ای برای کشور ندارد و با وجود تهدیدات آمریکا علیه شرکای سنتی کشورمان قطعا دچار مشکل اقتصادی می‌شویم.

وی اقتصاد وابسته به نفت را عامل عقب ماندگی کشور در مسایل اقتصادی دانست و گفت: باید با موضوع صادرات غیر نفتی به عنوان یک راهبرد طولانی مدت توجه و تمام امکانات برای رسیدن به آن متمرکز شوند.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با بیان اینکه عدم رشد اقتصاد غیرنفتی کشور ناشی از عدم هدفگذاری در سطح کلان اقتصادی کشور است افزود: نوسانات ارزی، کمبود مواد اولیه و کمبود نقدینگی مسایلی است که صنعتگران را درگیر کرده است.

وی با اشاره به بحث کالا‌های اساسی در کشور گفت: هم اکنون کالا‌های اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور می‌ود، اما در بازار دو سه برابر قیمت به فروش می‌رود که توجه دولت در تخصیص ارز را می‌طلبد.

امام جمعه تبریز تک نرخی شدن ارز را راهکار برون رفت از مشکل فعلی عنوان کرد و افزود: چند نرخی بودن ارز شرایط اقتصادی را بدتر می‌کند.

حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم فعال شدن رایزنان بازرگانی وزارت امورخارجه را نیز خواستار شد و گفت: بروکراسی پیچیده تجاری مانعی بزرگ بر سر راه بهبود فضای کسب و کار است و به همین منظور برای تحقق برنامه‌های اقتصاد مقاومتی باید همسویی و هماهنگی‌های لازم با دستگاه‌های مرتبط هر چه سریه‌تر انجام شود.