به گزارش افکارنیوز،

موگرینی که برای مذاکره با مقامات ترکیه به آنکارا سفر کرده است، در نشست مشترک خبری با مولولد چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه گفت که در این سفر با مقامات ترک درباره حفظ برجام گفتگو کرده است.

موگرینی همچنین اعلام کرد که اتحادیه اروپا از تصمیم ترکیه برای تقویت روابط خود با این اتحادیه و افزایش تلاش‌ها برای انجام اصلاحات استقبال می‌کند.

موگرینی ترکیه را نامزدی مهم برای عضویت در اتحادیه اروپا عنوان کرد و افزود: روابط دوجانبه ترکیه و اتحادیه اروپا برای سیاست خارجی منطقه‌ای و جهانی هر دو طرف بسیار مهم است.

وی با اشاره به نقش مهم ترکیه در حل موضوع ادلب سوریه و نقش آنکارا در جلوگیری از بحران از طریق مذاکره اظهار کرد: در نشست آینده درباره همکاری مشترک در سوریه مذاکره و گفتگو خواهیم کرد.

وی از تلاش ترکیه برای پذیرش بیش از چهار میلیون پناهجو قدردانی کرد و گفت: این اقدام ترکیه کم نظیر است و اتحادیه اروپا به حمایت خود از ترکیه در این زمینه ادامه خواهد داد.

موگرینی همچنین بر ادامه همکاری بین ترکیه و اتحادیه اروپا در زمینه سوریه، روند صلح خاورمیانه، مساله قدس، تحولات شبه جزیره بالکان، رویداد‌های لیبی و خلیج فارس تاکید کرد و افزود: این همکاری‌ها به نفع شهروندان دو طرف و نیز به سود منطقه خواهد بود.

وی خواستار همکاری قوی بین ترکیه و اتحادیه اروپا شد و با اشاره به ضرورت همکاری دو طرف در زمینه امنیت مشترک، مبارزه با تروریسم و صلح منطقه‌ای و جهانی بیان کرد: اتحادیه اروپا خواهان ترکیه قدرتمند است و این راهبرد به نفع هر دو طرف خواهد بود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این دیدار تاکید کرد که مسئولان واقعی قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود حساب پس خواهند داد.

وی بر محاکمه متهمان قتل خاشقچی در ترکیه و بررسی شفاف و دقیق پرونده خاشقچی تاکید کرد و گفت: مسببان این جنایت مخوف باید به شکل عادلانه محاکمه شوند.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز در این نشست مشترک، خواستار حمایت بیشتر کشور‌های عضو اتحادیه اروپا از مبارزه کشور با تروریسم شد.

وی تاکید کرد: به حاشیه راندن ترکیه در روند پیوستن به اتحادیه اروپا و بیان مواضعی در رد نامزدی آنکارا برای پیوستن به آن، هیچ سودی نخواهد داشت.

به گزارش ایرنا، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و یوهانس هان مسئول توسعه کمیسیون اتحادیه اروپا در چارچوب 'نشست عالی دیالوگ سیاسی ترکیه – اتحادیه اروپا'امروز پنجشنبه به ترکیه آمده و با مقامات آنکارا دیدار کردند.

طرفین در این دیدار درباره دو سرفصل اصلی سیاست خارجی و روند عضویت ترکیه در اتحادیه و نیز درباره موضوعاتی مانند حقوق بشر، قرارداد اتحاد گمرکی، معافیت روادید و مهاجرت، مسائل امنیتی و مبارزه با تروریسم گفتگو کردند.

در این دیدار‌ها طرف ترک از هیات اتحادیه اروپا خواست که به روند مذاکره عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا سرعت بخشد و هیات اروپایی نیز مشکلات در روند اصلاحات دمکراتیک ترکیه را مطرح کرد.

در این مذاکرات همچنین دو طرف ترک و اتحادیه اروپا پیرامون مسائل منطقه‌ای و بین المللی از جمله مسائل سوریه، عراق و روند صلح خاورمیانه هم به بحث و تبادل نظر پرداختند.