به گزارش افکارنیوز،

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد ایران بعد از کشور‌هایی مانند انگلیس، اسلوونی، دانمارک و سوئیس در زمره امن‌ترین کشور‌های دنیا برای سفر قرار دارد.

دو مؤسسه فعال در حوزه ارزیابی خطر اقدام به تهیه نقشه‌ای کرده‌اند که سطح خطر موجود در هر کشور را از لحاظ احتمال مواجه شدن با خشونت‌های سیاسی (شامل تروریسم، شورش، ناآرامی‌های دارای انگیزه‌های سیاسی و جنگ) ناآرامی‌های اجتماعی و جرائم خشونت‌آمیز نشان می‌دهد.

موسسه‌های «اینترنشنال SOS» و «کنترل ریسک» گفته‌اند برای تهیه این نقشه عوامل دیگری مانند سالم بودن زیرساخت‌های حمل نقل، وضعیت روابط صنعتی، کارآمدی خدمات امنیتی و اضطراری و آسیب‌پذیری کشور مورد نظر در برابر بلایای طبیعی هم در نظر گرفته شده‌اند.

نقشه یاد شده میزان مخاطرات را در پنج دسته تقسیم‌بندی کرده است: «ناملموس، پایین، متوسط، بالا و خطر مفرط». کشور‌های بسیار معدودی در دسته «ناملموس» قرار گرفته‌اند. لوکزامبورگ، اسلوونی، سوئیس، نروژ، فنلاند و ایسلند در این طبقه جای دارند.

شمار زیادی از کشور‌های اروپایی، از جمله انگلستان در فهرست کشور‌های کم‌خطر قرار دارند. در میان کشور‌های آسیایی، ایران، اردن، عمان، امارات، کویت، گرجستان، آذربایجان، ارمنستان و ازبکستان در این طبقه جا گرفته‌اند. کانادا، آمریکا، استرالیا و نیوزلند هم جزء کشور‌های کم‌خطر توصیف شده‌اند.

سوریه، یمن، افغانستان، لیبی، سودان جنوبی و سومالی برخی از کشور‌هایی هستند که در دسته پنجم، یعنی خطر مفرط قرار گرفته‌اند