به گزارش افکارنیوز،

محمد جواد ظریف در نشست تجاری اتاق بازرگانی مشترک ایتالیا و ایران و کنفدراسیون صنایع ایتالیا که پنجشنبه با حضور جمعی از کارآفرینان ایتالیایی، معاون وزیر خارجه ایتالیا، رئیس اتاق بازرگانی ایتالیا و معاون اتحادیه اتاق های بازرگانی ایتالیا و رئیس آژانس بین المللی سازی صنایع ایتالیا برگزار شد، بر نقش و اهمیت مردم ایران به عنوان تنها پشتوانه و تکیه گاه کشور تاکید کرد. وی اظهار داشت: ما در مورد برجام مذاکره نکردیم که به دنبال بهانه ای برای کنار گذاشتن آن باشیم.

ظریف به روابط عمیق تاریخی و فرهنگی دو کشور ایران و ایتالیا اشاره کرد و یادآور شد: یکی از اهداف برجام عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی کشورهای دنیا با ایران بوده و این مهم امروز با قلدری دولت ترامپ و ایجاد مانع برای سایر کشورهای جهان مواجه شده است. وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: اگر آمریکایی ها دوست ندارند یا نمی توانند از فرصت های تجاری و اقتصادی در ایران بهره ببرند، چه حقی دارند برای شرکت های جهان که می خواهند با ایران همکاری کنند بطور غیر قانونی مانع تراشی کنند.

ظریف تصریح کرد: شرکت های ایتالیایی و ایرانی باید بدون هیچ مانعی از فرصت های تجاری و اقتصادی عظیم دو کشور بهره ببرند. وی خاطر نشان کرد: راه های زیادی برای همکاری شرکت های دو کشور وجود دارد که در حال هموار کردن این راه ها از طریق اتحادیه اروپا و یا همکاری های دو جانبه هستیم.

الساندرلو رییس اتاق بازرگانی مشترک ایتالیا و ایران نیز به سوابق تاریخی روابط بازرگانی دو کشور و حجم پنج میلیارد یورویی تجارت میان دو کشور اشاره کرد و گفت: ایتالیا شریک نخست تجاری ایران در اروپا است و امیدوارم این جایگاه همچنان حفظ شود. وی تاکید کرد: شرکت های ایتالیایی زمینه های خوبی برای کار در ایران دارند و با گذر از برخی مشکلات، می توان روابط اقتصادی و تجاری را حفظ کرد و گسترش داد.

در ادامه این نشست چند تن از مدیران شرکت های ایتالیایی به طرح دیدگاه های خود و پرسش پرداختند که از سوی وزیر امور خارجه پاسخ داده شد.