به گزارش ایسنا، دكتر محمود احمدينژاد با اشاره به توضيحاتي كه سخنرانان قبل از وي در ارتباط با پيشرفتهاي كشور در عرصه هوا و فضا و برنامههاي آينده در اين ارتباط دادند، به مانيتورينگ ماهواره نويد كه به تازگي از سوي جمهوري اسلامي ايران به فضا پرتاب شده و اين مانيتورينگ در حال پخش در سالن بود، اشاره كرد و گفت: به دستاندركاران اين پروژه تبريك ميگويم و از آنها تشكر ميكنم؛ كار زيبايي بود و ملت ايران، ملتهاي آزاده دنيا را شاد كرد.

وی گفت: همه انسان‌هایی که نسبت به نظام سلطه و تحقیری که این نظام به بشریت تحمیل می‌کند، معترض است و دنبال کرامت انسانی هستند، از این اتفاقات و پیشرفت‌ها خوشحال می‌شوند و این یک جشن عمومی است.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه ما در ابتدای راه هستیم و باید به سمت جلوتر در این ارتباط حرکت کنیم، گفت: دوستان فلسفه این موضوع را توضیح دادند که چرا باید به سمت بالاتر حرکت کنیم. انسان باید بزرگ شود و انسان حقیر و کوچک به درد این هستی نمی‌خورد. حقیقت انسان باید بزرگ شود به نحوی که منجر به بزرگواری انسان شود.

رییس جمهور با اشاره به اهمیت صنعت هوا و فضا و وسعت آن گفت: یکی از ویژگی‌های این صنعت این است که جامع جمیع علوم و فناوری‌ها است و همه علوم در آن درگیر هستند.

رییس جمهور با اشاره به اینکه ما باید تا حد ممکن در این عرصه علمی به جلو برویم، به اهمیت همکاری مراکز تحقیقاتی و علمی در این ارتباط که در مراکز مختلف از جمله دانشگاه‌ها است، اشاره کرد و گفت: این مراکز تحقیقاتی باید جمع شوند و مکمل هم باشند و در واقع هم‌افزا باشند، نباید موازی یکدیگر کار کنند. اکنون در دانشگاه‌های ما در دانشگاه شریف، ‌ علم و صنعت، ‌امیرکبیر، خواجه نصیر کارهای خوبی در این ارتباط انجام می‌شود و این مراکز باید با یکدیگر همکاری کنند و در واقع با برنامه‌ریزی در جهت‌ هم‌افزایی کار کنند و از یکدیگر پشتیبانی کنند.

وی با اشاره به پرتاب ماهواره طلوع در مدار ۵۰۰ کیلومتری در سال آینده و برنامه‌ریزی‌ها در این ارتباط گفت: در هنگام بازدید از نمایشگاهی که در حاشیه مراسم برگزار شده بود دوستان و متخصصان می‌گفتند که ما فلان پروژه و کار را تا ۱۴۰۴ انجام می‌دهیم. درست است که ما یک برنامه بیست ساله تنظیم کرده‌ایم ولی معنای آن این نیست که همه کارهای خود را برای بیست سال تنظیم کنند.

وی در ادامه به انتظارات خود از متخصصین فضایی و دست‌اندرکاران این امر اشاره کرد و اظهار داشت: ما باید برای پرتاب ماهواره به مدار جئو(مدار ۳۶ هزارکیلومتری) برنامه‌ریزی کنیم و ماهواره به این مدار بفرستیم و امکانات جانبی آن را نیز خود بسازیم.

رییس جمهور با بیان اینکه ما باید نیازهای خود را در این عرصه تامین کنیم، گفت: باید در زمینه حضور انسان در فضا نیز برنامه‌ریزی کنیم. معتقدیم باید انسان خود به فضا برود و هر دوی این برنامه‌ها باید قبل از ۱۴۰۰ تحقق پیدا کند و ما در این ارتباط باید تمام امکاناتمان را بسیج کنیم. ما در این زمینه متخصص‌های دانشمند کم نداریم البته نمی‌گویم که تمام قطعات لازم را صددرصد بسازیم ولی می‌توانیم قطعات مورد نیاز را خود تولید کنیم.

وی با اشاره به سرودی که در این مراسم در ارتباط با ایران پخش شد، گفت: این سرود عمق دل هر ایرانی است و ایران به معنای جغرافیایی و نژاد نه، نژادپرستی و امثال آن مربوط به انسان‌های بدلی است و کسانی است که بدلیت خود را حفظ کردند. ایران یک تاریخ، یک فرهنگ است یعنی خداپرستی، عدالت، عشق به انسان‌ها.

احمدی‌نژاد با اشاره به متفاوت بودن نگاه ما با نگاه استعمارگران گفت: نگاه، اندیشه‌ها، ارزشهای ما با سران استکبار که خود را برتر از دیگران می‌دانند و می‌خواهند دنیا را ببلعند، متفاوت است. ما می‌خواهیم انسان‌ها بزرگ شوند و راه تحقق این امر را فراهم کنیم و این پیشرفت‌ها نیز در خدمت انسانهاست.

احمدی‌نژاد گفت: وقتی این ماهواره‌ها بالا می‌رود نام ایران نیز بالا می‌رود و پشت سر آن ارزشهای انسانی در دنیا مطرح می‌شود. لذا ما باید به جایگاه اصلی خود در دنیا برگردیم روزی که آنها دست چپ و راست خود را از هم تشخیص نمی‌دادند ما فضا را می‌شناختیم و علم هیات ما محاسبات و پیش‌بینی‌هایی کرده که هم‌اکنون از دقیق‌ترین محاسبات است.

رییس جمهور با تاکید مجدد مبنی بر اینکه باید بالاترین نقطه را هدفگذاری کنیم، این شدنی است و امکانات آن نیز در کشور وجود دارد و دولت نیز با تمام توان از آن حمایت می‌کند؛ به عصبانیت دشمنان از پیشرفت‌های ملت ایران اشاره کرد و گفت: شما هر کار خوبی که می‌کنید کسانی که جنس آنها از شر و تاریکی است ناراحت می‌شوند ما نباید به ناراحتی آنها کاری داشته باشیم و هرچقدر که آنها عصبانی شوند ما از مسیر انسانی خود منحرف نمی‌شویم.

رييس جمهور در پايان سخنان خود با ابراز اميدواري مبني بر اينكه هر روز و هر هفته و هر سال خبرهاي خوبي در اين عرصه براي مردم كشورمان داشته باشيم، به صحبت خود با يكي از متخصصان و فعالان در اين عرصه اشاره كرد و گفت: به اين دوستمان گفتم كه قرار آينده ما در دوراهي ماه و مريخ و ميتوان به چنين دستاوردي رسيد و اين امر شدني است.