به گزارش افکارنیوز،

فواد ایزدی کارشناس مسائل بین‌الملل در پاسخ به این سوال «چرا اروپایی ها در ارائه مکانسیم ویژه مالی به ایران تعلل می کنند و راهکار برون رفت از این وضعیت چیست؟»، گفت: تعللی که اروپایی ها در این مساله دارند به این دلیل است که آنها به این جمع بندی رسیده اند، چه به ایران امتیازی بدهند و چه راهکارهایی که قرار است در قالب مکانیسم ویژه مالی ارئه شود را اجرا کنند یا نکنند، ایران در برجام باقی خواهد ماند.  

وی گفت: تا زمانی که ما اقدامی انجام ندهیم که در فکر و نگرش طرف مقابل تغییری ایجاد کند، این روند تعلل، بدعهدی و کم کاری هم ادامه خواهد داشت.  

کارشناس مسائل بین الملل افزود: دوای درد اتحادیه اروپا این است که اظهارات مسئولان ما را جدی بگیرند، اما فعلا چنین چیزی را شاهد نیستیم و اروپایی ها هم احساس نمی کنند که کار خاصی باید انجام دهند.  

ایزدی تصریح کرد: به نظر می آید در این وضعیت مسئولان وزارت امور خارجه ما باید اقداماتی انجام دهند که این تحلیل اروپایی ها تغییر کند. یعنی باید کارهایی انجام شود که آنها احساس کنند ایران به واقع آمادگی خروج از برجام را دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تا زمانی که اروپایی ها احساس نکنند که ایران گزینه دیگری غیر از برجام هم دارد روند کنونی رفتار آنها ادامه خواهد داشت به همین جهت ما می توانیم کارهایی انجام دهیم که آنها نقض برجام نیست ولی برای طرف مقابل پیام های خاص خود را دارد.