به گزارش افکارنیوز،

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم اختتامیه سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی گفت: در خصوص ضرورت وحدت صحبت‌های زیادی شده است.

وی ادامه داد: تحرکاتی در منطقه و در بین کشور‌های اسلامی وجود دارد که باید ماهیت آن را شناخت؛ اگر این معرکه درست تحلیل نشود ممکن است به بیراهه برویم.

عضو شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: یک به هم ریختگی امنیتی در مناطق اسلامی ایجاد شده که ریشه در اختلاف شیعه و سنی ندارد. سال‌ها شیعه و سنی در این منطقه در کنار هم زندگی می‌کردند.

لاریجانی ادامه داد: خلق جریانات تندرو و تروریستی ویژگی‌های جدید منطقه است که این جریانات داعیه خلافت دارند و موجب می‌شوند انرژی کشور‌های اسلامی مستهلک شود.

وی گفت: مسابقه تسلیحاتی در منطقه راه انداختند و حجم زیادی سلاح وارد منطقه شده است؛ امنیت منطقه نیاز به این همه سلاح ندارد. یک بعد ناشی از منافع امریکا در فروش سلاح است.

لاریجانی گفت: جریان‌های روشنفکر و مقاومت اسلامی منطقه در دوران اخیر متوجه شدند که برخی از تحلیل هایشان درست نبوده است. من فکر می‌کنم دوستان ما در اخون المسلمین امروز این مسئله را متوجه شدند که برخی حرف‌هایی که کشور‌های گردن کلفت، موذی و ماجراجو پشت سر ایران می‌زدند و بین اخوان و بقیه مسلمانان اختلاف می‌انداختند درست نبود و برخی کار‌هایی که در برخی از کشور‌ها انجام شد درست نبود.

سعودی‌ها فکر می‌کردند با اقدامات نظامی می‌توانند سوریه را از پای درآورند

وی تاکید کرد: برخی از نیرو‌های مقاومت تحلیلی که نسبت به حوادث سوریه داشتند تحلیل دقیقی نبود. تجربه نشان داد که در قضیه سوریه مسئله، حکومت نبود. مسئله این بود که یک سنگر که در مقابل اسرائیل ایستادگی می‌کرد از میان برداشته شود. البته ما نسبت به این گروه‌ها سوءظنی نداریم و برداشتمان این است که اشتباه کردند.

به گزارش مهر، رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در آن اوایل که مسائل سوریه رخ داد به ایران آمدن و به ما اعتراض کردند که چرا از سوریه حمایت می‌کنید. ما استدلال کردیم که در سوریه توطئه‌ای در حال شکل گیری است، اما برخی از دوستان اخوانی و کشور‌های موثر از آن تحلیل ما را قبول نکردند و اعلام کردند دو هفته دیگر در مسجد اموی نماز می‌خوانیم.

عضو شورای عالی امنیت ملی گفت: با گذشت چندین سال با این همه خونریزی که انجام شد چنین آرزویی تحقق نیافت. از ابتدا گفتیم که این مشکل از طریق راه حل سیاسی حل می‌شود، اما قبول نکردند.

وی اظهار داشت: سعودی‌ها و برخی کشور‌های منطقه فکر می‌کردند با اقدامات نظامی می‌توانند سوریه را از پای درآورند، اما حالا متوجه شده اند که این رفتار اشتباه بود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: به سعودی ها، اماراتی‌ها و برخی دوستان منطقه می‌گوییم شما اول انقلاب هم اشتباهی شبیه امروز انجام دادید. در ایران، انقلاب باشکوهی انجام شد. شما به جای اینکه طرف ملت ایران را بگیرید جلوی ملت ایران و کنار اسرائیل ایستادید. صدام را علیه جمهوری اسلامی تحریک کردید و ۸ سال جنگ علیه ما راه انداختید. بعد هم گفتید اشتباه کردید. ما هم به رویتان نیاوردیم و تلافی نکردیم.

جمهوری اسلامی پای مقاومت ایستاده است و مقابل اسرائیل خواهد ایستاد

لاریجانی تاکید کرد:، ولی این اشتباه دوم شما بدون تلافی نخواهد ماند. ما از کشور‌هایی که امروز مجددا خطای قبلی را انجام داده اند نمی‌گذریم. این کشور‌ها در کنار آمریکا قرار گرفته و به سود اسرائیل توطئه‌ای بزرگ در منطقه را شکل داده اند. شما سودی نمی‌برید و ما رفتار‌های شما را فراموش نمی‌کنیم. ما پای حرفمان ایستاده ایم.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی پای مقاومت ایستاده است و مقابل اسرائیل خواهد ایستاد و نمی‌گذاریم این معامله قلابی قرن در منطقه شکل بگیرد.

به گزارش مهر، لاریجانی اظهار داشت: اگر امروز آمریکایی‌ها ما را تحریم می‌کنند و فشار می‌آورند به خاطر این است که ما دست آن‌ها را خوانده ایم. آمریکا تلاش دارد تا اسرائیل را بر منطقه حاکم کند و ما دست آمریکا را خوانده ایم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به حاضران در جلسه گفت: شما بزرگان منطقه هستید که می‌توانید شرایط را تغییر دهید. کشور‌هایی که برخی از اُمرایشان در اسرائیل حل شده اند بزرگان منطقه نیستند و عمرشان در حال سپری شدن است.

مقاومت هر روز قوی‌تر از گذشته می‌شود

به گزارش مهر، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: به ما خرده می‌گیرند که چرا حزب الله در منطقه به قدرتی بزرگ تبدیل شده است. به نظر ما حق حزب الله است که به قدرتی بزرگ در منطقه تبدیل شود. اگر اینگونه نبود اسرائیل و دشمنان ظرف یک روز لبنان را یک لقمه می‌کردند. از ترس حزب الله است که می‌ترسند به سمت لبنان بروند. اگر حماس و جهاد اسلامی قوی نبودند اسرائیل بعد از دو روز از معرکه‌ای که در غزه درست کرده بود فرار نمی‌کرد.

لاریجانی ادامه داد: بنده توطئه فعلی در منطقه را توطئه بزرگ اسرائیلی – آمریکایی می‌دانم و معتقدم نتیجه آن حادثه‌ای بزرگ در منطقه است. کشور‌هایی که در این قضیه لغزش کردند زیان و خسرانی بزرگ خواهند کرد. به خاطر مسلمانان می‌ماند که شما در شرایط خطیر منطقه نخست وزیر بدبخت رژیم صهیونیستی را به کشورهایتان دعوت می‌کنید. این ننگ و آبروریزی بزرگی است که در خاطره‌ها می‌ماند. نباید کشور‌های اسلامی اینقدر ارزان خود را بفروشند. این دولت‌ها آینده‌ای ندارند.

عضو شورای عالی امنیت ملی افزود: مقاومت هر روز قوی‌تر از گذشته می‌شود. جریان فکری مقاومت در بین نخبگان کشور‌های اسلامی رو به صعود است و برخی کشور‌ها از معامله قرن سودی نمی‌برند. ما به سرعت این موضوع را زیر ذره بین داریم.