به گزارش افکارنیوز،

 «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه با اشاره به گزارش منتشر شده درباره انتقال تسلیحات غربی به گروه‌های تروریستی در یمن، گفت: واشنگتن به دنبال دائمی کردن بی‌ثباتی در منطقه است تا «سیاست‌های شرارت‌بار» خود را توجیه کند.

ظریف با نشر گزارش روزنامه «گاردین»، در توییتر نوشت: «گویا مشارکت در جنایات جنگی سعودی و امارات از طریق حمایت تسلیحاتی، اطلاعاتی و لجستیکی کافی نیست و ایالات متحده دارد تسلیحات پیشرفته را در اختیار افراط‌گرایانی، چون القاعده و داعش هم قرار می‌دهد.»

وزیر امور خارجه ایران افزود: «اول سوریه؛ حالا یمن. هدف: بی‌ثباتی دائمی برای توجیه سیاست‌های شرارت‌بار.»

گروه موسوم به «خبرنگاران عربی برای روزنامه‌نگاری تحقیقی» در گزارشی که در روزنامه گاردین منتشر شده، نوشته‌اند که ائتلاف سعودی با نقض قانون «مصرف‌کننده نهایی»، تسلیحات غربی‌ها را به گروه‌های جدایی‌طلب و تروریستی در یمن می‌رساند.

در بخشی از این گزارش عنوان شده که بین سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴، سعودی‌ها و اماراتی‌ها ۲۶۰۰ خودروی زرهی «اُشکوش» از آمریکا خریداری کردند که تمامی آن‌ها به دست گروه‌های مختلفی از جمله گروه «ابوالعباس» که از نظر کشور‌های مختلف حتی عربستان سعودی تروریستی شناخته می‌شود، رسیده است.

جنگ عربستان علیه یمن از ششم فروردین سال ۱۳۹۴ آغاز شد. این جنگ که با حمایت سیاسی و تسلیحاتی و مشارکت محدود آمریکا، فرانسه، انگلیس و مشارکت مستقیم امارات (و برخی کشور‌های دیگر مثل سودان) در قالب «ائتلاف عربی» و به رهبری عربستان ادامه دارد، تاکنون ده‌ها هزار یمنی را به کام مرگ کشانده است.

روزنامه واشنگتن‌پست سوم آگوست (۱۲ مرداد ۹۷) به نقل از نهاد مستقل و مطالعاتی درباره تلفات جنگ‌ها به نام «ACLED» نوشت، تلفات جنگ در یمن به دستکم ۵۰ هزار نفر رسیده، اما رسانه‌های بین‌المللی همچنان آمار قبلی خود مبنی بر ۱۰ هزار کشته را ذکر می‌کنند.

طبق اعلام قبلی نهاد‌های حقوق بشری یمنی، بیش از ۳۰ هزار نفر نیز در نتیجه غیرمستقیم جنگ جان باخته‌اند که عمده آنان بیمارانی هستند که به دلیل محاصره زمینی، هوایی و دریایی عربستان، یا داروی کافی دریافت نکرده‌اند یا موفق نشده‌اند برای درمان به خارج از یمن منتقل شوند.