به گزارش افکار نیوز به نقل از ایسنا ، اعلام صریح رییس جمهور در سخنرانی روز ۲۲ بهمن مبنی بر اینکه در روزهای آینده چند دستاورد بزرگ هسته ای رونمایی خواهد شد، این سوال را بوجود آورده است که این خبرها از چه جنسی خواهد بود.

دکتر محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران روز ۲۲ بهمن ۱۳۹۰(۱۱ فوریه ۲۰۱۲) در سخنانی در جمع میلیون ها نفر از راهپیمایان تهرانی گفت: «طی روزهای آینده، دنیا شاهد رونمایی از چند دستاورد بزرگ هسته ای ایران خواهد بود».

این خبر درست زمانی اعلام شده است که غربی ها می گویند امیدوار هستند با آشکار شدن تاثیر تحریم ها بر ایران، فعالیت های هسته ای ایران کند یا متوقف شود.


برخی کارشناسان حدس می زنند نخستین خبری که در روزهای آینده اعلام خواهد شد مربوط به تولید نهایی میله های سوخت ۲۰ درصد برای راکتور تهران است که علی اکبر صالحی در روز ۱۱ بهمن از جای گذاری آنها در قلب راکتور تهران ظرف یک ماه آینده خبر داده بود.

تولید سوخت راکتور تهران به این معناست که مکانیسم مبادله به عنوان یک روش برای تامین سوخت راکتور تهران از روی میز برداشته می شود و ایران در چانه زنی دیپلماتیک با گروه ۱ + ۵ در موقعیت بسیار بهتری قرار خواهد گرفت.

این موضوع زمانی روشن تر می شود که توجه کنیم غرب با این تصور که سوخت فعلی راکتور تهران به زودی پایان می یابد و ایران و برای تامین نیازهای بیمارستانی خود در مضیقه قرار خواهد گرفت، تصور می کرد که به زودی موقعیت خوبی برای اعمال فشار بر تهران قرار فراهم خواهد شد.

خبر دوم احتمالا مربوط به راه اندازی تاسیسات فردو است که هم اکنون دو آبشار ۱۷۴ تایی ماشین های سانتریفیوژ در آن نصب شده و غنی سازی ۲۰ درصد به طور کامل از نطنز در حال انتقال به فردو است.

اعلام راه اندازی فردو از این جهت دارای اهمیت راهبردی است که به گفته مقام های صهیونیست برنامه هسته ای ایران را وارد «منطقه مصونیت» می کند.

حدس زده می شود زمان بندی ها به گونه ای انجام شده است که اعلام این دو خبر قبل از انتخابات مجلس در ۱۲ اسفند و همچنین پیش از مذاکرات آتی ایران و گروه ۱+۵ انجام شود.