به گزارش افکارنیوز،

وزارت خارجه آلمان آنچه "آزمایش اخیر یک موشک بالستیک میان‌بُرد از سوی ایران" خواند را محکوم و انجام چنین آزمایش‌هایی را مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل عنوان کرد.

فرانسه نیز در یک موضع‌گیری جداگانه، از آزمایش موشکی ادعایی ایران ابراز نگرانی کرده و مدعی شد این اقدامی تحریک‌آمیز است که باعث بی‌ثباتی خواهد شد!

مواضع آلمان و فرانسه همسو با ادعایی است که وزیر خارجه آمریکا اخیرا علیه کشورمان مطرح کرده است.

مایک پمپئو روز شنبه در یک پیام توئیتری مدعی شد که ایران به‌تازگی یک فروند موشک بالستیک میان‌بُرد آزمایش کرده که قادر است کلاهک‌های متعددی را حمل کند. وی همچنین مدعی شد: «این آزمایش نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است».

ساعاتی پس از طرح این ادعا، «جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس با اتخاذ موضعی مشابه، ضمن ابراز نگرانی از این مسئله (!)، آن را ناهمخوان با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد دانست.

این در حالیست که ایران انجام چنین آزمایشی را تایید نکرده و علاوه بر این، قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت (قطعنامه ضامن برجام) نیز انجام آزمایش موشکی را برای ایران ممنوع نکرده است؛ همچنانکه مارک فیتزپاتریک، مدیر اجرایی اندیشکده بین‌المللی مطالعات راهبردی نیز در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آمریکا در توئیتی نوشت آزمایش موشکی ایران نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نیست.

وی در این توئیت نوشت: «قصد توجیه آزمایش موشکی ایران را ندارم، اما این آزمایش نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل نیست؛ چراکه این قطعنامه تنها از ایران می‌خواهد این گونه آزمایش‌ها را صورت ندهد. این قطعنامه همچنین از همه کشور‌های عضو می‌خواهد از اقداماتی که اجرای تعهدات برجام را تضعیف می‌کند، خودداری کنند؛ بنابراین اگر ایران این قطعنامه را نقض کرده آمریکا نیز چنین کرده است.»