به گزارش افکارنیوز،

مقام‌های وزارت دفاع آمریکا مدعی شده‌اند یک ناوگروه هواپیمابر آمریکایی در روزهای آینده وارد خلیج فارس خواهد شد. وال‌استریت‌ژورنال ورود این ناوگروه را به منزله خاتمه دوران 8 ماهه عدم حضور نظامی آمریکا در منطقه دانسته است.

مقام‌های آمریکایی به وال‌استریت‌ژورنال گفته‌اند ناو «یواس‌اس جان.سی استنیس» و کشتی‌های همراه آن تا اواخر هفته جاری (یکشنبه هفته آینده) وارد آب‌های خلیج فارس خواهد شد. یکی از اهداف ورود این ناوگروه، قدرت‌نمایی علیه ایران عنوان شده است.

حمایت از مبارزه ادعایی آمریکا با داعش در عراق و سوریه و کمک به جنگ آمریکا در افغانستان دیگر اهداف این ناوگروه را تشکیل می‌دهند. استنیس قرار است حدود دو ماه در منطقه باقی بماند. یک مقام آمریکایی گفت: «حضور این ناو قرار است به منزله توان بازدارنده علیه هر گونه اقدام خصمانه از سوی ایران در آب‌‌های منطقه عمل کند.»

مقام‌های ایران در گذشته عملیات‌های دریایی آمریکا در منطقه را تحریک‌آمیز و تنش‌زا توصیف کرده‌اند. 

پیش از این بارها مقام‌های ایرانی بارها اعلام کرده‌اند که آب‌های خلیج فارس متعلق به ایران و کشورهای منطقه است و کشورهای خارجی از قبیل آمریکا نباید در امور این منطقه دخالت کنند.

در همین ارتباط، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب، در سخنرانی 13 اردیبهشت سال 1395 در رد ادعاها و مواضع آمریکایی‌ها علیه ایران فرمودند: «وقتی مقابل دشمن از نشان دادن قدرت بترسیم، دشمن پررو می‌شود، می‌گویند ایران در خلیج‌فارس رزمایش نداشته باشد؛ چه غلط‌ها!»

رهبر معظم انقلاب افزودند: «از آن طرف دنیا می‌آید رزمایش برگزار می‌کند؛ خب بروید همان خلیج‌ خوک‌ها، اینجا چه می‌کنید!؟ خلیج فارس خانه‌ ما است. جای حضور ملت ایران است.»

ناوهای هواپیمابر آمریکایی که هزاران پرسنل، ده‌ها هواپیما و موشک و سایر ادوات نظامی حمل می‌کنند از مدت‌ها پیش در منطقه خلیج فارس حضور داشته‌اند. در سال‌های گذشته ارتش آمریکایی معمولا دو ناوگروه در منطقه مستقر کرده‌اند. 

اما پس از خروج ناو هواپیمابر «تئودور روزولت» و ناوشکن‌های همراه آن از خلیج فارس در مارس سال جاری میلادی، هیچ ناوگروهی در خلیج فارس حضور نداشته است. مقام‌های آمریکایی 27 مارس (7 فروردین اعلام کردند ناوگروه تهاجمی روزولت خلیج فارس را به مقصد اقیانوس آرام ترک کرده است.