به گزارش افکارنیوز،

برایان هوک، رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت امور خارجه آمریکا در گفتگو با رویترز با تکرار ادعا‌های بی‌اساس علیه جمهوری اسلامی ایران، از اتحادیه اروپا خواست تهران را به دلیل آزمایش موشکی تحریم کند.

وی با ادعای اینکه اگر جاه‌طلبی‌های تهران را محدود نکنند، درگیری منطقه‌ای گسترده‌ای به‌وجود می‌آید، گفت: «ما خواستار این هستیم که اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را تایید کند که افراد و سازمان‌های مرتبط با آزمایش‌های موشکی و توسعه (برنامه) موشکی ایران را هدف قرار دهد».

چنین تحریم‌هایی معمولا شامل ممنوعیت سفر افراد تحریمی به کشور‌های خارجی و توقیف اموال اشخاص یا نهاد‌های تحت تحریم می‌شود.

این مقام آمریکایی با ادعای اینکه آزمایش‌های موشکی ایران، نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است، از ایران خواست که تمام فعالیت‌های خود مرتبط با موشک‌های بالستیک را که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند، متوقف کند.

هوک در توضیح این ادعاهایش افزود: «این یک تهدید جدی و فزاینده است و ما باید ابزار‌های بازدارنده خود علیه برنامه موشکی ایران را احیا کنیم. در غیر این‌صورت اگر چنین کاری نکنیم، به گمانم در حال تجمیع ریسک یک درگیری منطقه‌ای خواهیم بود».

وی در ادامه ادعا‌ها درباره کمک تسلیحاتی ایران به گروه‌های مقاومت در منطقه، گفت: «تهران در حال انتقال موشک‌ها و فناوری موشکی ایرانی به متحدان خود در سوریه، حوثی‌ها در یمن و حزب‌الله در لبنان است».

رئیس گروه اقدام علیه ایران در پاسخ به سوالی درباره حساسیت کشور‌های اروپایی درباره برنامه موشکی ایران، مدعی شد: «کسانی که توافق (هسته‌ای)‌را مذاکره کردند، صراحتا گفته‌اند که فقط به‌دلیل اینکه (توافق) روی (برنامه) هسته‌ای بوده، مانع آن‌ها نمی‌شود که درباره دیگر تهدید‌های ایران علیه صلح و ثبات (جهانی) صحبت نکنند».