به گزارش افکارنیوز،

پس ازیازدهم سپتامبر سال ۲۰۱۱، تاریخ خاورمیانه به دوقسمت پیش و پس از این واقعه تقسیم شد به طوری‌که   تا به امروز شاهد انواع اتفاقات عجیب و  دور انتظار بوده است، از سرنگونی دیکتاتور‌هایی نظیر صدام تا شکل گیری گروه‌های افراطی همانند داعش همه ققنوس‌هایی بودند که  از پس خاکستر برج‌های دوقلوی سازمان تجارت جهانی در خاورمیانه سربرآوردند و این منطقه پرحادثه را تقریبا به تیتر یک اخبار بدل کردند؛ از میان تمام این اتفاقات تنها یک محور مشترک را می‌توانیم استخراج کنیم و آن دخالت و حضور بی وقفه ایالات متحده در منطقه است این کشور که بعد از یازده سپتامبر خود را به عنوان یک هژمون تعریف کرده بود حضور و مداخله در این بخش از جهان را به دلایل متعدد سیاسی و اقتصادی حق مسلم خود می‌دانست.

در واقع دیپلماسی مداخله که جز ژنوم سیاست‌های مستکبرانه آمریکا محسوب می‌شود پس از یازده سپتامبر شکل جدی تری به خود گرفت و این دخالت‌های بی مورد  کار را به جایی رسانده‌است که امروزه شاهد خودباختگی برخی کشور‌های منطقه و تحت تاثیر قرار گرفتن منافع ملی آن‌ها در رابطه با تصمیمات ایالات متحده آمریکا هستیم تبدیل شدن به یک گاو شیرده تا شکستن تابو‌هایی هم، چون رابطه با تل آویو همه در این چارچوب معنا می‌شود. در این میان، آمریکا تمام تلاش خود را می‌کند تا مانع از شکل گیری روابط دوستانه میان دولت‌های منطقه بشود که یکی  از  این موارد  مربوط به رابطه تهران -بغداد است به طوری که پس از اوج گیری گروه تروریستی داعش ایران به دعوت همسایه غربی خود در خاک این کشور حضور پیدا کرد تا مانع از پیشروی گروه‌های افراطی شود در حالیکه ایالات متحده به طور مداوم با تبلیغات گسترده به دنبال جو سازی علیه این رابطه است. در این خصوص با همام الحمودی رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق گفت‌وگویی صورت گرفته که در  ادامه می‌خوانید.

همام الحمودی رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق در پاسخ به سوالی در مورد تلاش کشور‌هایی همچون آمریکا برای مخدوش کردن روابط تهران -بغداد و رفتار‌های مذبوحانه برخی کشور‌های منطقه برای ایجاد حساسیت‌های بی دلیل در روابط دو جانبه، اظهار کرد:نیرو‌های ایرانی به دعوت حکومت عراق  در خاک کشور ما حضور دارند و دولت بغداد از تهران در خواست کمک کرد و در پی آن نیرو‌های ایرانی حضور پیدا کردند.

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق بیان کرد: از همکاری ایرانی‌های حاضر در عراق تشکر می‌کنیم، زیرا برخی از آن‌ها به همراه نیرو‌های حشد الشعبی شهید شدند و تلاش‌های زیادی را برای بازگرداندن آرامش به مردم عراق داشتند.

وی ادامه داد:ایرانی‌ها  در طول جنگ با داعش کنار مردم عراق  ایستادند و  در اخراج تروریست‌ها به آن‌ها  کمک کردند تا مانع از پیش روی بیش‌تر تروریست‌ها   شوند.

الحمودی افزود: نمی‌تواهن نادیده گرفت که هدف آمریکا همواره ایجاد اختلاف در روابط بین تهران و بغداد بوده است و تلاش دارد ایران و عراق را از یکدیگر جدا کند.

وی با بیان اینکه ایجاد اختلاف نظر و تنش در روابط ایران و عراق در راستای خواسته‌های رژیم صهیونیستی است، گفت:این رژیم به دنبال جدا کردن تهران_بغداد و عراق از سوریه است تا از اتحاد منطقه‌ای بین کشور‌ها جلوگیری کند.

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق تاکید کرد:اتحاد بین کشور‌های منطقه تهدیدی جدی برای موجودیت تل آویو  است.

وی اضافه کرد:انشاءالله کشور‌های منطقه با حفظ انسجام و اتحاد مانع از تحقق اهداف آمریکا و اسرائیل در منطقه خواهند شد.