به گزارش افکارنیوز،

رئیس‌جمهور روز گذشته در حالی که روند قانونی پیوستن یا نپیوستن به FATF در کشور جاری است، در رویکردی پوپولیستی وعده داد اگر به FATF بپیوندیم، ۲۰ درصد ارزانی می‌شود! روحانی سه سال پیش نیز همین مقدار (۲۰ درصد) وعده داده بود که اگر برجام را بپذیریم، ارزانی خواهد شد! با این حال تکرار وعده ۲۰ درصدی در شرایطی که ارزانی ۲۰ درصدی پسابرجام به گرانی حداقل ۲۰۰ درصدی منجر شده، خیلی عوام‌فریبانه است. 

همچنین روز گذشته وزیر دادگستری اسرائیل امروز اعلام کرد: اسرائیل از عضو ناظر FATF به عضو دائم گروه اقدام مالی مشترک (FATF) تبدیل شده است.

وی ادعا کرده است FATF به عنوان مبارزه با پولشویی و حمایت‌های مالی فعالیت می‌کند و اعضای FATF می‌توانند خواسته‌های اسرائیل را در سرمایه‌گذاری‌های خارجی توسعه داده و نفوذ این کشور را در تصمیم‌سازی‌های جهانی قوام بخشند. 

لذا مهدی پازوکی، مشاور اقتصادی معاونت زیر بنایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و استاد دانشگاه، در پاسخ به این سوال که آیا این موضوع می تواند بهانه جدیدی برای عدم پیوستن به FATF باشد یا خیر، گفت: خیر. بنده معتقدم این موضوع نمی تواند بر میزان تصمیم گیری ایران برای الحاق به لایحه CFT باشد چراکه ایران با آگاهی از اینکه اسرائیل عضو دائم سازمان ملل است در این سازمان عضویت دارد بنابراین این دلیل نمی تواند مانع پیوستن ایران به لایحه CFT باشد. 

وی ادامه داد: گفتنی است اگر ایران می خواهد دور روابط خود با تمامی کشورها حتی افغانستان حصار بکشد باید از پیوستن به این لایحه امتناع ورزد در غیر این صورت عضو دائم بودن اسرائیل نباید خللی در روند الحاق ایران به CFT ایجاد کند. البته لازم به ذکر است افرادی که از این موضوع برای عدم پیوستن به این لایحه استفاده می کنند دچار جهالت اقتصادی هستند. 

این استاد دانشگاه همچنین در رابطه با اظهارات روحانی مبنی بر اینکه اگر CFT را نپذیریم حدود 20 درصد هزینه اقتصادی را متحمل خواهیم شد، تصریح کرد: هزینه اقتصادی عدم الحاق ایران به CFT بسیار بالاتر از 20 درصدی است که آقای روحانی به آن اشاره کرده اند. حال اقتصاد ایران به قدری وخیم است که به وسیله برجام و FATF بهبود نمی یابد. تنها راه بهبود وضعیت اقتصادی کشور ارائه راهکارهای صحیح مدیریتی و مبارزه با رانت و رانت خواری است که این کار به وسیله FATF انجام می شود.

پازوکی در پایان بیان کرد:اگر ایران می خواهد روابط خود را باسایر کشورهای جهان حفظ کند باید سریعاً به CFT بپیوندد.