به گزارش افکارنیوز،

حسین مظفر بعدازظهر دیروز در آئین جشن روز دانشجو که در تالار فرزانگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان برگزار شد؛ اظهار داشت: وقتی کسی شعار اصلاحات می‌دهد؛ تخریب و براندازی ازسوی این فرد معنی نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه تعارض بین شعار و رفتار (سران) اصلاحات سبب دل‌زدگی (از این تفکر) شد افزود: اگر مدعی طرفداری از اصلاحات هستیم؛ باید رفتار و منش ما نیز اصلاح‌گرایانه باشد؛ نه براندازانه.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه تفکر اصلاحات به معنی ارائه راهکار برای حفظ (سیستم) موجود است؛ از برخی رفتارهای تخریبی و براندازانه سران اصلاحات انتقاد کرد.

مظفر با تأکید بر اینکه جنبش دانشجویی یک تشکل نبوده و با آن تفاوت دارد افزود: جنبش دانشجویی یک مجموعه پویا و فراتر از تشکل‌های حزبی بوده و به معنای بیداری و هوشیاری دانشجویی است.

وی با اشاره به اینکه برخی‌ها گمان می‌کنند که جنبش دانشجویی به معنای تشکل‌های خاص دانشجویی بوده و برخی‌ها نیز از جنبش دانشجویی به عنوان نیروی اپوزیسیون و مخالفت‌جو برداشت می‌کنند تصریح کرد: جنبش دانشجویی به معنی دردمندی و احیای مسئولیت دانشجویان در مسئولیت‌های دانشجویی است.

وزیر اسبق آموزش و پرورش با بیان اسنکه دانشجویان در جنبش دانشجویی فعالی‌اند و مسائل را درک کرده و بر اساس آن عکس‌العمل مناسب خود را نشان می‌دهند.

مظفر از 16 آذر به عنوان فرصتی برای گرامیداشت جنبش دانشجویی یاد کرد و افزود: 16 آذر فرصتی برای گرامیداشت دانشجویانی است که در برابر نظام سلطه و استکبار قد برافراشتند.

وی با ا شاره به تاریخچه پیدایش جنبش دانشجویی از سال 1313 و تأثیر آن در مبارزه با سلطه غرب بر کشور، اعتراضات این جنبش در زمان نیکسون را یکی از جلوه‌گاه‌های عملکرد درخشان این جنبش در مبارزه با سلطه خواند و افزود: پنبش دانشجویی با شهادت سه دانشجو قهرمان در این اعتراضات شکلی جدی‌تر به خود گرفت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در سال 1341 و پس از فرمان امام خمینی (ره) جنبش دانشجویی با محوریت ایشان پا به عرصه سیاسی گذاشت گفت: جنبش دانشجویی از همان ابتدای به مبانی دینی گرایش پیدا کرد.

مظفر با بیان اینکه جنبش دانشجوی به عنوان یکی از ارکان در جریان انقلاب اسلامی ثبات یافت، به نقش آفرینی این جنبش در پیروزی انقلاب اسلامی، ساماندهی کشور در سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و پس از آن اشاره و عنوان کرد: همانگونه که جنبش دانشجویی در دفاع مقدس همه ظرفیت خود را برای دفاع از انقلاب اسلامی به جبهه‌ها برد؛ پس از دفاع مقدس و در زمان سازندگی کشور نیز پای به عرصه سازندگی گذاشت و جهاد دانشگاهی یکی از جلوه‌گاه‌های آن است.

وی با بیان اینکه بیگانه ستیزی و مبارزه با استکبار با جنبش دانشجویی وارد کشور شد تصریح کرد: کسی نمی‌تواند ماهیت دینی و الهی و انقلابی حنبش دانشجویی را انکار و در روند تکاملی این جنبش تردید کند.

وزیر اسبق آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: کسی نمی‌تواند ماهایت جنبش دانشجویی را تغییر داده و در هویت آن دستکاری کند.

مظفر با اشاره به اینکه جنبش دانشجویی برای انجام رسالت خود باید الزاماتی را مدنظر خود قرار دهد؛ از حفظ هویت دینی به عنوان یکی از این الزامات نام برد و با بیان اینکه برخی‌ها می‌خواهند هویت جنبش دانشجویی را تغییر دهند گفت: این‌ها وادادگی است و نتیجه آن نیز جز به دامن غرب رفتن و علیه ملت وارد عرصه شدن نیست و اگر جنبش دانشجویی به آرمان‌های خود ایمان نداشته باشد؛ امکان ندارد که موفق شود.

وی با تأکید بر اینکه جنبش دانشجویی باید میراث‌دار اصالت و ارزش‌های خود باشد گفت: نوآوری و خلاقیت نباید باعث شود به اصالت خود پشت کنیم؛ چراکه اگر سکوی اصالتمان را از دست دهیم؛ رها می‌شویم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه بصیرت و آگاهی از دیگر الزامات جنبش دانشجویی است بیان کرد: فضای سیاست توأم با گردوغبار بوده و امروز سیاست‌زدگی و سیاست‌گریزی باید از بین برود؛ چراکه اصل سیاست به معنای احساس مسئولیت، دردمندی و حرکت در راستای حل مشکلات است و در این مورد تشکل (سیاسی) معنی ندارد.

مظفر با بیان اینکه فضای غبارآلود سیاست در زمان سیاست‌زدگی «بد» را «خوب» و «خوب» را «بد» جلوه می‌دهد و ممکن است سبب قضاوت‌های نادرست شود افزود: بنابراین امروز که دشمن حق و باطل را مخلوط می‌کند تا جامعه را گمراه کند؛ بصیرت یکی از لوازم اساسی جنبش دانشجویی است.

وی با تأکید بر لزوم استقلال به عنوان یکی دیگر از الزامات جنبش دانشجویی تصریح کرد: دانشگاه و دانشجو ظرفیتی بزرگ و مرجع و مورد اعتماد مردم است و به همین سبب نیز بسیاری از احزاب سیایی می‌خواهند جنبش دانشجویی را به «پادوی» خود تبدیل کنند؛ اما جنبش دانشجویی باید مرجع باشد و دانشجویان نباید اجازه دهند که این جنبش پادوی جناح‌های سیاسی شود.

وزیر اسبق آموزش و پرورش تناسب میان ارزش‌ها و روش‌ها را نیز به عنوان یکی دیگر از الزامات جنبش دانشجویی نام برد و عنوان کرد: در صورتی که اندیشه‌ها و گفتار و رفتار ما باهم هم‌خوانی نداشته باشد؛ جامعه دچار نفاق می‌شود.

مظفر با بیان اینکه باید مبانی اعتقادی و رفتار و گفتار اعضای جنبش‌ دانشجویی باهم هم‌خوانی داشته باشد اضافه کرد: اعتقاد صرف به سنت‌ها و باورها بدون توجه به روش‌های جدید سبب ناکامی شده و توجه به روش‌های جدید بدون اعتقاد به سنت‌ها و باورها نیز سبب شکست می‌شود.

وی با بیان اینکه حق گرایی و عقلانیت رفتاری دو لازمه مهم دیگر جنبش دانشجویی است؛ بر ضرورت توجه دانشجویان به این الزامات تأکید کرد.