به گزارش افکارنیوز،

مجید صابر سفیر جدید ایران در آستانه دیروز طی مراسم رسمی در کاخ ریاست جمهوری قزاقستان، استوارنامه خود را به نورسلطان نظربایف رئیس جمهور این کشور تقدیم کرد.

در این مراسم نظربایف در سخنانی ضمن تبریک آغاز رسمی ماموریت دیپلماتیک در جمهوری قزاقستان اظهار داشت، این بسیار نمادین است که مراسم امروز در آستانه روز استقلال قزاقستان برگزار می‌شود. ما جمهوری اسلامی ایران را به عنوان شریک اصلی خود در منطقه می‌دانیم و به گسترش و توسعه همکاری‌های سودمند با تهران، به ویژه در زمینه‌های حمل و نقل، کشاورزی و معادن، علاقه مند هستیم.

رئیس جمهور قزاقستان افزود: اطمینان دارم کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر که در شهر آکتائو به امضا رسیده است، انگیزه‌ مضاعفی برای تقویت تعاملات متقابل بین کشورها ایجاد خواهد کرد. وی همچنین با اشاره به موضوع هسته ای ایران اظهار داشت: ما از رعایت توافق‌های بین المللی مربوط به برنامه هسته ای ایران (برجام) و اجرای موثر آن در آینده، حمایت می کنیم.

مجید صابر، سفیر ایران نیز پس از تقدیم استوارنامه خود در جمع خبرنگاران ضمن تبریک 27مین سالگرد استقلال جمهوری قزاقستان روابط دو کشور را دوستانه و برادرانه توصیف نمود و اظهار داشت: ایران جزو نخستین کشورهایی بود که استقلال قزاقستان را به رسمیت شناخت و سفارت خود را در قزاقستان افتتاح نمود. در سالهای پس از استقلال نیز روابط خوبی را میان دو کشور شاهد بودیم. قزاقستان یک کشور با ثبات در منطقه است و ما در بسیاری از موضوعات منطقه ای و بین المللی مواضع مشابهی را با این کشور داشته و داریم.

وی همچنین به همکاری های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور اشاره و اظهار داشت: در بخشهای مختلف همچون حمل و نقل، بازرگانی، کشاورزی، معادن، علمی و دانشگاهی زمینه‌های همکاری گسترده ای میان دو کشور وجود دارد و این همکاری ها در آینده نیز ادامه خواهد داشت. وی همچنین به همکاری های دو کشور در دریای خزر اشاره نمود و این همکاری ها را سازنده و مثبت ارزیابی نمود.

در کارنامه سفیر جدید ایران در قزاقستان، مسئولیت هایی مانند سفیر در گرجستان، معاون مدیر کل شرق آسیا و اقیانوسیه، معاون مدیر کل غرب آسیا، رئیس دبیرخانه دریای خزر، و کاردار سفارت ایران در اوکراین دیده می شود.