معاون سایق موساد که از سال ۱۹۷۲ تا ۲۰۰۶ عضو این سازمان بوده و بین سالهای ۲۰۰۱تا۲۰۰۶ معاونت آن را برعهده داشته در گفت وگو با بی بی سی شرکت کرد.

به گزارش افکار به نقل از خبرآنلاین، ایلان میزراهی که حاضر نشده هنگام مصاحبه مقابل دوربین بی‌بی‌سی بنشیند به مواردی اشاره کرده که مهمترین آنها را می خوانید.

*ما با خطر افراط گرایی در خاورمیانه روبرو هستیم. ایران اولین کشوری است که افراط گرایی را در منطقه ترویج می کند.

* حتی اگر تصور شود که ایران دارای سلاح هسته ای است، کشورهای دیگر منطقه به سرعت برای به دست آوردن این سلاح تلاش خواهند کرد. در این صورت همه ما می دانیم در منطقه خاورمیانه، چه اتفاقی خواهد افتاد.

*این که اسرائیل دارای سلاح اتمی است یک شایعه بیش نیست. ما هیچگاه این را قبول نکرده ایم.

* اگر ایران به این سلاح دست یابد برای ما چه معنایی دارد؟ ما با کشوری سر و کار داریم که رهبرانش، آشکارا خواهان محو اسرائیل از نقشه جهان هستند، یعنی این انگیزه آنهاست.

*اگر در ایران گروه حجتیه که معتقد به ناامنی و نابودی برای مهیا کردن زمینه ظهور امام زمان هستند به قدرت برسند و به این سلاح دسترسی داشته باشند، می دانید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

*به تحریم های اقتصادی علیه ایران خوش بین نیستم و بر این باورم این که این روند باعثتوقف ایران نخواهد شد.

دیدگاه شما در باره پیشنهاد اخیر ایران برای مذاکره در ترکیه چیست؟
به باور من این یکی دیگر از شگردهای ایران برای به دست آوردن زمان است. هر وقت آنها زیر فشار قرار می گیرند، می گویند بیاید با هم گفتگو کنیم. من خیلی بدبین هستم. محاصره و محدودیت های اقتصادی نتیجه دلخواه را به دست نخواهد آورد.

*کسی نمی تواند بگوید که در صورت استفاده از گزینه نظامی علیه ایران چه اتفاقی خواهد افتاد. این کار ممکن است عکس العمل ایران را به دنبال داشته باشد. فکر می کنم که در این سناریو، ایران از حزب الله و حماس برای حمله به اسرائیل استفاده خواهد کرد.