به گزارش افکارنیوز،

 ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در یک سمینار اقتصادی مشترک در بصره که تاجران وتولیدکنندگان ایرانی و عراقی در آن حضور داشتند گفت: ایران و عراق 1400 کیلومتر مرز مشترک با هم دارند و این مرزها امن هستند همچنین این دو کشور ده گذرگاه مرزی فعال باهم دارند که روزانه صدها کامیون از آنها عبور می‌کنند.

وی افزود: عراق به وسیله بازوهای مجاهدین و نیروهای امنیتی از دست گروهک داعش آزاد شد و جمهوری اسلامی ایران همان‌گونه که در جنگ با داعش کنار عراق ایستاد امروز نیز برای سازندگی در کنار این کشور خواهد ایستاد.

مسجدی گفت: علاوه بر گاز و برق تبادلات تجاری میان ایران و عراق به ده میلیارد دلار رسید و میلیون ها نفر به منظور تجارت، درمان و تحصیل میان این دو کشور رفت و آمد می‌کنند و این یک وضعیت بی نظیر میان دو کشور است.

سفیر کشورمان در بغداد در ادامه گفت که امیدواریم در زیر سایه دولت جدید تبادلات تجاری میان ایران و عراق به 20 میلیارد دلار برسد.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران یک سفارت و پنج کنسولگری در عراق دارد و تمام آنها برای همکاری و ارتباط تلاش می کنند . مساله اقتصاد در روابط خارجی میان کشورها از اهمیت زیادی برخوردار است و ما بر این باوریم که عراق به ایران نیازمند است و ایران نیز به عراق نیازمند است.

از سوی دیگر، اسعد العیدانی، استاندار بصره در این سمینار گفت: در شرایط کنونی تلاش برای ایجاد تکامل اقتصادی با همسایگان و خصوصا جمهوری اسلامی ایران ضروری است و ما در این زمینه به دنبال ایجاد مناطق آزاد تجاری در نزدیک گذرگاه‌های مرزی هستیم.

بر اساس این گزارش، کشور عراق از روابط اقتصادی بسیار قوی با ایران برخوردار است و رایج‌ترین کالاهای موجود در بازار عراق کالاهای ایرانی هستند و استان بصره به عنوان پایتخت اقتصادی عراق ، سمینار مشترک اقتصادی با ایران را برعهده گرفت.